Печерський районний суд Києва заарештував колишнього начальника Генштабу Збройних сил Володимира Заману.
Суд задовольнив клопотання прокурорів про утримання під вартою і прийняв рішення заарештувати Заману до 27 березня.
Захист стверджував, що обвинувачення не змогло надати достатньо доказів для арешту і запропонував віддати на тимчасове зберігання Генпрокуратурі закордонний паспорт підозрюваного, щоб він не міг сховатися від слідства.
В обід, 25 лютого, працівники військової прокуратури затримали Заману та вручили йому підозру про державну зраду (ч. 1 ст. 111 КК України). Зазначимо, що стаття не передбачає альтернативи застави.
Генеральний прокурор Юрій Луценко повідомляв, що Замана у період 2012—2014 років особисто скоротив склад Збройних Сил, розформував 70 військових частин і зʼєднань, у тому числі — зенітні ракетні бригади і дивізіони, 19 авіаційних частин, а бригаду тактичної авіації звів до ескадрильї.
За словами генпрокурора, саме Заману видав директиву, якою підпорядкував керівнику Військово-морських сил адміралу Юрію Ільїну всі частини тактичної групи «Крим» ВСУ, що «фактично паралізувало опір українських військовослужбовців у час російської агресії».
Сам Заману заявив журналістам, що всі звинувачення проти нього «дурниця», і він ніколи не ховався. «Мене за 5 років ніхто навіть не запитав про те, що, де, чого, як... А ось прийшов час — потрібно було комусь таке рішення провести, показати, що, виявляється, у нас злочинне угруповання було», — сказав він.
За словами Замани, підписані ним директиви про скорочення ЗСУ були в рамках державного реформування.
«Я їх підписував, тому що був керівником, але скорочення ВСУ — політичне рішення, а не моє особисте. Є державна програма реформування ЗСУ, в якій визначена чисельність ЗСУ», — сказав він, додавши, що на той час було неможливо утримувати 200-тисячну армію через малий бюджет.
Хто такий Володимир Замана?
Генерал-полковник. Випускник Національної академії оборони України. З лютого 2012 року до лютого 2014 року обіймав посаду Начальника Генерального штабу — головнокомандувача Збройними силами. Після Революції Гідності був призначений Верховною Радою уповноваженим з контролю за діяльністю Міністерства оборони.
- На початку лютого генеральний прокурор Юрій Луценко оприлюднив висновок експертизи, що доводить звʼязок між діями екс-президента Віктора Януковича та керівництва силових органів і загибеллю протестувальників у лютому 2014 року. Серед прізвищ силовиків, які згадуються в експертизі, фігурує й Замана.
- Пізніше Луценко заявив, що цей висновок означає необхідність продовження заочного засудження, що дозволить притягнути цих осіб до відповідальності.