Агресія РФ у Керченській протоці стане головною темою саміту НАТО у Брюсселі. Про це пише The Wall Street Journal.
Раніше передбачалося, що на саміті Альянсу будуть обговорювати загрози Трампа розірвати договір про ядерну зброю із Росією: 20 жовтня він заявив, що США вийдуть з договору через порушення з боку Росії при розробці нової ракети 9М729. Держсекретар США Майк Помпео і ще 28 інших міністрів закордонних справ НАТО зібралися у Брюсселі, де планували обговорити позиції щодо Договору 1987 року про ядерну зброю середньої дальності в Європі.
За даними джерел WSJ, темою зустрічей на цьому тижні в Брюсселі стане російська агресія і міжнародна реакція на неї. Високопоставлений чиновник Держдепартаменту США назвав дії Росії проти України «неприйнятними» і «безпомилкової ескалацією». Він додав, що США сподіваються побачити рішучу відповідь від ЄС і НАТО.
«Ми уважно стежимо і оцінюємо військову позицію Росії», — сказав генсек НАТО Єнс Столтенберг у понеділок.
За його словами, Росія порушує договір про ядерну зброю, але багато європейців заявили, що одностороннє рішення США про розірвання цієї угоди послабить безпеку в Європі та зіграє на користь позиції РФ.
На саміті «Великої двадцятки» в Буенос-Айресі в суботу президент Росії Володимир Путін розкритикував західну підтримку України, повідомивши журналістам, що «два невеликі човни, подаровані Сполученими Штатами, не змогли пройти через Керченську протоку». США дійсно привезли два човни в Україну, але, як пише газета, вони не були причетні до інциденту.
У відповідь сенатор Джон Баррассо, голова Республіканської партії в Сенаті, закликав у неділю вжити рішучих заходів: наприклад, відправити кораблі в Чорне море або надати Україні протитанкову і протиповітряну зброю для перевірки Путіна.
«Слова мало що означають для нього. Дії — так», — додав Баррассо.
Баррассо сказав, що Путін розглядає Україну як «морську свинку» і буде продовжувати ескалацію, якщо США і НАТО нічого не вдіє. «І стримування повинно бути рішучою відповіддю», — сказав Баррассо.
- Демократи критикують Трампа за прояв поваги до Путіна і минулого тижня поставили під сумнів мотиви, за якими він скасував зустріч з президентом Росії на саміті «Великої двадцятки» в Аргентині.
- 25 листопада російський прикордонний корабель протаранив український рейдовий буксир «Яни Капу», коли той разом із ще двома броньованими катерами «Нікополь» і «Бердянськ» переходив з порту Одеси в порт Маріуполя. Під час виходу суден із Керченської протоки російські прикордонники відкрили по них вогонь і захопили. Також вони затримали 24 моряки.
- Кораблі доставили в порт Керчі на анексованому півострові.
- 27 і 28 листопада в анексованому Криму російський суд заарештував усіх українських моряків, яких РФ затримала в Керченській протоці. Після цього військових вивезли до СІЗО «Лефортово» в Москві.
- Україна наполягає на негайному звільненні моряків, називаючи їх полоненими, і звинувачує Росію в агресії в Азово-Керченській акваторії.