ЄСПЛ визнав владу України винною у ромському погромі 2002 року в Одеській області. Про що мова?

Автор:
Олег Панфілович
Дата:

Європейський суд з прав людини зобовʼязав Україну виплатити по €11 тис. кожному з 12 ромів, які постраждали в погромі поселення на території Одеської області у 2002 році. Про це йдеться в рішенні суду від 6 листопада.

Група позивачів з 19 ромів ініціювала справу «Бурля та інші проти України». Згідно з документами, вони стверджують, що держава несе відповідальність «за вторгнення і розграбування їхніх будинків, оскільки місцеві чиновники в гіршому випадку були співучасниками нападу, а у кращому випадку нічого не зробили, щоб запобігти цьому».

Про що йдеться?

7 вересня 2002 року у селі Петрівка в Одеській області вбили 17-річного українця. У цьому злочини звинуватили представників ромської громади. У відповідь місцеві жителі вимагали вигнати всіх ромів із села. Сільрада погодилася з цим і зажадала від правоохоронців виконати це рішення.

У ту ж ніч натовп з кількох сотень людей обшукав будинки заявників і розгромив їх. Під час погромів на місці були присутні правоохоронці, але вони не намагалися припинити це і були зосереджені виключно на тому, щоб не було людських жертв. Кримінальну справу за фактом погрому відкрили 10 вересня 2002 і остаточно закрили її в березні 2009 року.

Що вирішив ЄСПЛ?

Суд одноголосно постановив, що такі дії української влади порушують ст. 8 (право на повагу до будинку) та ст. 14 (заборона дискримінації) Європейської конвенції про права людини. Також стосовно кількох заявників була порушена ст. 3 (заборона нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження) Конвенції.

Суд відхилив аргументи українського уряду про те, що влада не брала участь в погромі. ЄСПЛ також зазначив, що рішення правоохоронців не захищати ромів можна трактувати як таке, що принижує гідність.

Суд задовольнив вимоги 17 з 19 заявників і присудив 12 потерпілим по €11 тис. кожному. Ще 5 заявникам суд присудив по €9 тис. компенсації. Також суд встановив, що відповідальність за цей злочин несе українська влада.