Національний банк підвищив облікову ставку на 0,5 відсоткових пунктів — до 18%. Це повинно підняти ставки банків за кредитами й депозитами, а також стримати інфляцію.
Що таке облікова ставка?
Це процентна ставка, за якою НБУ надає кредити комерційним банкам. Чим вища облікова ставка Нацбанку, тим вищі ставки за кредитами й більша прибутковість депозитів у комерційних банків. Це основний інструмент, який використовує НБУ для регулювання інфляції.
Навіщо Нацбанк підвищує її?
Вважається, що коли у банків високі ставки за кредитами та депозитами, люди схильні відкладати гроші на депозити в національній валюті, а не купувати на них товари. Падає попит на іноземну валюту, що повинно уповільнити або навіть припинити зростання курсу нацвалюти, знизити вартість імпорту, а отже і її вплив на інфляцію.
І це допомагає?
НБУ підвищує ставку вже четвертий раз у цьому році. У січні вона зросла з 14,5 до 16%, у березні — до 17%, у липні — до 17,5%. У травні річна інфляція справді почала знижуватися. Якщо в квітні вона становила 13,1%, то в травні — 11,7%, у червні — 9,9%, у липні — 8,9%. Останній показник відповідає прогнозам НБУ на 2018 рік.
Однак, враховуючи очікуване восени підвищення цін і тарифів, зокрема на газ, Нацбанк вирішив ще раз збільшити ставку, щоб попередити зростання інфляції.