Через добу після телефонної розмови між Дональдом Трампом і Володимиром Путіним провідні світові медіа констатують: американський президент не використав можливості тиску на Росію. Він відійшов від вимоги починати переговори лише після припинення вогню ― зазначає The New York Times, заплющує очі на продовження російських атак, зокрема повітряних ― пише The Washington Post, дозволив російському диктатору повернути переговори на позицію, з якої все починалось, ― констатує The Guardian, і в принципі готовий відійти від спроб відновити мир ― підсумовує The Conversation. А українцям, за формулюванням The New York Times, залишається тільки продовжити боротися за власну свободу. Одну ж із найяскравіших колонок щодо «прекрасної», за словами Трампа, двогодинної телефонної бесіди з російським диктатором опублікував журналіст Bloomberg Марк Чемпіон.
«Розчарування, стурбованість, навіть огида ― наслідки телефонної розмови Дональда Трампа і Володимира Путіна зрозумілі, але вони не мають дивувати, ― так починається колонка. ― Американський президент не зазнав невдачі у спробах завершити війну, бо він ніколи й не намагався». Справжня мета дипломатичних потуг Трампа, пише Чемпіон, це відновлення торгівлі з Росією, що принесло б чималі бариші як йому, так і, потенційно, Сполученим Штатам. Якщо вдалося б подати цю нормалізацію як мирну угоду ― чудово, але не мир є метою. Якщо ж доведеться залишити Україну напризволяще ― що ж, так тому й бути. «Це все європейська ситуація, і вона мала залишитись європейською», ― сказав американський президент у понеділок.
Для російського диктатора це реалізація найкращого сценарію з можливих, констатує Чемпіон. Заможна, але атомізована Європа ― слабший союзник, ніж потужні США. Але Європа сама все краще розуміє небезпеку, яку несе Росія та позиція Трампа щодо неї. Вона може покрити потреби України у фінансах. Чого вона не може ― це виготовити достатньо зброї, щоб Україні вистачило для оборони бодай на поточному рівні. Але розвʼязання цієї проблеми ― в самій Україні, нагадує Чемпіон.
За кілька років український військово-промисловий комплекс виріс у десятки разів і готовий покрити більшість потреб Сил оборони України. Європа може і має профінансувати розгортання виробництва, за змогою допомагаючи технологіями. Україна та її виробництво зброї ―це не проблема для європейських демократій, а потенційна запорука їхньої безпеки від росіян.
«Трамп мав можливість посилити фінансовий та військовий тиск на Путіна, щоб той нарешті сів за реальні мирні переговори ― та обрав не робити цього. Тепер такий же вибір стоїть перед Європою», ― підсумовує Чемпіон.
Це лише частина огляду. Продовження доступне для тих, хто підтримує нас на Patreon.