NBC News: У США думають про виведення до половини військ зі Східної Європи

Автор:
Ірина Перепечко
Дата:

Високопосадовці Міністерства оборони США розглядають пропозицію вивести до 10 тисяч військових зі Східної Європи, зокрема з Румунії та Польщі. Такий крок американців може підбадьорити Путіна.

Про це пише NBC News із посиланням на шість поінформованих співрозмовників зі США та Європи.

Ці військові підрозділи входять до контингенту з 20 тисяч військових, яких адміністрація попереднього президента США Джо Байдена відправила у 2022 році, після початку повномасштабного вторгнення Росії, щоб посилити оборону країн, що межують з Україною.

Кількість військових, яких можуть вивести, ще обговорюють, але йтися може про майже половину військових, яких ввели за рішенням Байдена.

NBC News із посиланням на слова європейських посадовців пише, що в разі ухвалення Пентагоном це рішення лише посилить побоювання, що США відступають від своїх давніх союзників у Європі, які сприймають Росію як загрозу, що зростає.

«Росіяни сприймуть скорочення військ США як ослаблення стримування, і це лише підвищить їхню готовність втручатися в європейські справи різними способами», — зазначив віцепрезидент Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) Сет Джонс.

У Міністерстві оборони США не прокоментували це.

«Президент постійно переглядає розміщення військ і пріоритети, щоб забезпечити політику «Америка передусім», — заявив у коментарі NBC News представник Ради національної безпеки Браян Гʼюз.

Водночас видання зазначає: Адміністрація Трампа чітко дала зрозуміти, що хоче, аби європейські союзники більше дбали про власну безпеку самостійно, а США тим часом зосередяться на стримуванні Китаю та інших пріоритетах, зокрема на захисті свого кордону з Мексикою.

«Жорстка стратегічна реальність не дозволяє США зосереджуватися переважно на безпеці Європи», — заявив міністр оборони США Піт Гегсет під час свого першого закордонного візиту на посаді міністра оборони до Брюсселю в лютому.

Елбрідж Колбі, якого Сенат невдовзі має затвердити на посаді головного політичного радника Пентагону і третьої за рангом особи в оборонному відомстві, давно закликає сфокусуватися на Китаї. Він виступає проти розширення підтримки Україні та вимагає скоротити чисельність американських військ у Європі.

Голова комітету з питань збройних сил Сенату Роджер Вікер, республіканець з Міссісіпі, розкритикував такий підхід щодо скорочення американської військової присутності в Європі, але не уточнив, про які саме регіони та чисельність йдеться.

Скорочення військ у Європі дозволить США вивільнити ресурси, зокрема для регіону Індо-Тихоокеанського басейну, який у країні вважають пріоритетним. Відмова від розгортання бойових підрозділів у Східній Європі також дозволить американській армії заощадити кошти та інвестувати їх у новітнє обладнання й озброєння, пише NBC News.

Доповнено. Командування Сухопутних військ США в Європі та Африці повідомило, що країна передислоковує американські війська та техніку з бази в польській Ясьонці

Рішення про передислокацію є результатом кількох місяців оцінки й планування — його узгодили з польською стороною та союзниками по НАТО. Це частина загального плану США щодо того, як зробити свою військову присутність більш ефективною та краще допомагати союзникам і партнерам.

«Після трьох років у Ясьонці настав час оптимізувати нашу присутність і зекономити десятки мільйонів доларів платників податків США щороку», — заявив командувач Сухопутних військ США в Європі та Африці, генерал Крістофер Донаг’ю.

Робота з координації військової допомоги Україні через Ясьонку продовжиться під керівництвом Польщі, НАТО та за підтримки спрощеного військового контингенту США. Польща та її союзники підтримуватимуть надійну захисну інфраструктуру навколо цього важливого місця.

У 2022 році, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, США розмістили тимчасовий контингент у Ясьонці.

  • Наразі в Європі розміщується приблизно 80 тисяч американських військових. Після вторгнення Росії представники обох партій у Конгресі підтримали посилену присутність США вздовж східного флангу НАТО, вважаючи це важливим сигналом для Путіна про відданість США своїм союзникам.
  • У лютому видання FT писало, що президент США Дональд Трамп може вивести війська з країн Балтії на вимогу Путіна. Останній прагне повного виводу військ НАТО з території всіх пострадянських країн.