За рік Україна втричі збільшила обсяги виробництва зброї. Огляд матеріалів іноземних медіа 7 квітня

Автор:
Антон Семиженко
Дата:

«Бабель»

Поки Європа не досягла значних успіхів у створенні наземних сил стримування чи закриття неба над Україною, найбільш надійним інструментом допомоги Києву є інвестиції у виробництво української зброї, пише The Economist. Зрештою, безвідносно до перемирʼя Україна з часом має перетворитись на «сталевого дикобраза», оснащеного всім необхідним для відбиття будь-якої атаки росіян. Й український ВПК цілком може впоратися із завданням забезпечити країну більшістю потрібних для опору росіянам ракет, бронетехніки, дронів та артилерійських снарядів.

Українська військова промисловість після радянських часів істотно зменшила обсяги, але зберегла промислову базу. А тепер її супроводжують сотні нових виробництв і спровокований повномасштабною війною динамічний процес інновацій. І якщо в Західній Європі від створення нової розробки до її появи у військових минає кілька років, в Україні на це вистачить кількох місяців.

Торік Україна виготовила зброї на $10 мільярдів ― і це вдесятеро більше, ніж у 2022 році, та втричі більше, ніж у 2023-му, пише видання з посиланням на дослідження Українського інституту майбутнього. Це понад 800 приватних і державних компаній та понад 300 тисяч працівників. Цьогоріч обсяги виробництва мають досягти $15 мільярдів, та загалом підприємства здатні виробити зброї на $35 мільярдів, просто не вистачає грошей. І дати їх Києву може бути ефективним внеском його європейських союзників, пише видання.

Україна покриває майже половину своєї потреби у зброї вже зараз, стверджує виданню ексміністр оборони України Андрій Загороднюк, який зараз очолює київський Центр стратегічних досліджень. Й удари Росії на цей прогрес особливо не впливають. «По деяких виробництвах прилітало вже пʼять разів і більше. Вони продовжують працювати», ― каже він.

Цьогоріч Україна планує виробити 5 мільйонів FPV-дронів ― проти 2 мільйонів торік, а також 30 тисяч далекобійних дронів і три тисячі крилатих ракет на кшталт «Довгого Нептуна» ― хоча останню ціль західні спеціалісти, як-от Фабіан Гофман, вважають занадто оптимістичною.

The Economist називає українські розробки РЕБ одними з найсучасніших у світі й точно кращими за російські та європейські. Зокрема, мова про систему «Ліма», здатну збивати із запланованого курсу російські КАБи.

Ключова проблема українського ВПК ― брак систем ППО. Потреба в них настільки значна, що навіть імпорт із нею не справляється. Однак у січні головнокомандувач Олександр Сирський заявив про розробку Києвом власної системи ППО. Також Україна створила спільне підприємство з французькою компанією Thales ― одним із виробників комплексу SAMP-T.

Частина європейських партнерів розуміють, що вкладати гроші саме в українське виробництво зброї ― найшвидший і найефективніший спосіб підтримати нашу обороноздатність. Але рахунок виділених сум поки що йде на сотні мільйонів євро, а не на мільярди, як цього потребує ситуація, підсумовує медіа.

Далі в огляді читайте про те, що думає про поточний стан російсько-української війни один з провідних західних військових експертів Майкл Кофман, як живе Нікополь і резюме ще трьох матеріалів. Продовження доступне тим, хто підтримує нас на Patreon — і не забувайте, що це зручний спосіб підтримати «Бабель».