Дослідження: водоспади могли запустити зародження життя на Землі

Автор:
Ірина Перепечко
Дата:

Хіміки в Стенфордському університеті під час нового дослідження виявили, що хвилі та водоспади, утворюючи дрібний водяний туман, могли сприяти зародженню життя на Землі.

Про це йдеться в науковій статті Science Advances, передає The Guardian.

Під час дослідів науковці виявили, що мікрокраплі в дрібному водяному тумані створюють слабкі мікроблискавки. Коли вони оточені правильним набором газів, ці іскри запускають хімічні реакції, які синтезують багато молекул, необхідних для життя.

«Це реальний внесок у розуміння того, як можна перейти від неживого до живого. Водяні бризки є скрізь, особливо біля скель, де ці хімічні речовини можуть накопичуватися в щілинах», — сказав професор Річард Заре, який очолював команду.

Фахівці в темній кімнаті досліджували електричні властивості водяного туману. Фахівці виявили, що краплі води мають протилежні заряди, і коли вони з’єднуються, між ними проскакують маленькі іскри. На відміну від блискавок, які долають кілометри, мікроблискавки поширюються на відстань кілька мільярдних метра.

Хоча цей ефект є слабким, його достатньо, щоб запускати хімічні реакції. Дослідники описали, як вони розпорскували воду в суміш азоту, метану, вуглекислого газу та аміаку — через це швидко утворювалися ключові молекули, зокрема ціаністий водень, гліцин (амінокислота, що бере участь у вироблянні білків) та урацил (складова частину РНК, яка є в усіх живих клітинах).

Докторка Єва Стюккен, яка вивчає походження життя в Університеті Сент-Ендрюса, вважає це дослідження захопливим. Вона зазначила, що потрібно дослідити різні газові та рідинні середовища, а також визначити, наскільки значним був цей механізм у глобальному масштабі для утворення молекул, з яких може виникнути життя.

Професор Девід Дімер з Каліфорнійського університету в Санта-Крузі, який працював із Заре, але не брав участі в останньому дослідженні, додав, що мікроблискавки тепер можна додати до переліку можливих джерел енергії для утворення органічних речовин до появи життя.

  • Чарльз Дарвін припускав, що хімічні речовини могли взаємодіяти в «теплому маленькому ставку», звідки врешті-решт виникли живі клітини.
  • Наразі багато вчених вважають, що гарячі підводні джерела, які викидають мінерально-насичені рідини, є одним із головних кандидатів на роль середовища, де зародилося життя. Комети також могли допомогти, створюючи ударні хвилі, які перетворювали прості органічні речовини на амінокислоти — основні компоненти білків.
  • Ще однією можливою причиною є удари блискавок. Ця ідея набула популярності в 1953 році, коли Стенлі Міллер та Гарольд Юрі з Чиказького університету показали, що електричні розряди в атмосфері ранньої Землі створювали амінокислоти. Однак критики зазначають, що блискавки трапляються надто рідко, а створені хімічні речовини просто розсіюються.