Через майже 2 000 років після того, як молодий чоловік загинув під час виверження вулкана Везувій, вчені зʼясували, що його мозок зберігся — і перетворився на скло.
Про це пишуть у журналі Scientific Reports.
Припускають, що загиблий — це чоловік віком близько 20 років. Він міг служити охоронцем у будівлі Колегії Августів (жерців імператорського культу) у Геркуланумі, де знайшли його скелет. Фрагменти його мозку знайшли у 2020 році.
Щоб упевнитися, що склоподібні фрагменти з черепа і хребта загиблого справді були людським мозком, учені використали електронну мікроскопію, калориметрію і раманівську спектроскопію. Хімічний склад і присутність у зразках білків і жирних кислот, характерних для мозкової тканини, підтвердили припущення про їхнє органічне походження. Крім того, дослідники виявили добре збережені елементи нейронних структур.
Знайдені фрагменти мозку не більші 1—2 см в довжину.
Для перетворення на склоподібний стан тканини мали швидко нагрітися до температури в +510 °C, а потім стрімко охолонути. Імовірно, спочатку тіло чоловіка ненадовго огорнула хмара гаряченного попелу. Кістки черепа і хребта частково захистили мозок від прямого контакту з розпеченими вулканічними викидами, не допустивши повного випаровування тканин.
Коли попіл осів, температура впала — мозок «засклянів». Десь так само після охолодження твердне розплавлене рідке скло.
Це єдиний відомий випадок, коли тканини людського мозку збереглися в склоподібній формі. У районі Везувію знайшли приблизно 2 000 тіл, але подібних прикладів більше не зустрічалося. Це відкриття доповнює знання про те, які фізичні процеси відбувалися під час виверження вулкана і як гинули мешканці Помпеїв та міст неподалік.
- Виверження Везувію почалося вдень 24 серпня (за іншими даними 24 жовтня) 79 року н. е. та призвело до загибелі трьох міст — Помпеїв, Геркулануму, Стабії, а також кількох сіл і вілл. Виверження було таким сильним, що попіл від нього долітав навіть до Єгипту та Сирії. Із 20 тисяч жителів Помпеїв загинули близько 2 тисяч. Більшість жителів покинули місто до катастрофи, проте точна кількість загиблих невідома.