Переговори між Ізраїлем і ХАМАС щодо припинення вогню і звільнення заручників у Газі завершені на 90%, але залишаються ключові питання, які необхідно вирішити.
Про це повідомив ВВС високопоставлений палестинський чиновник, який бере участь у переговорах.
Одним з головних каменів спотикання є подальша військова присутність Ізраїлю у Філадельфійському коридорі, стратегічно важливій смузі землі на півдні Гази вздовж кордону з Єгиптом.
За словами посадовця, Ізраїль збереже військову присутність у цій зоні.
Він додав, що якщо ці питання вирішать, триетапне припинення вогню зможуть узгодити протягом кількох днів.
Угода включатиме обмін по 20 палестинських увʼязнених за кожну жінку-солдата армії Ізраїлю, звільнену на першому з трьох етапів припинення вогню.
Імена увʼязнених ще не узгодили, але їх оберуть з майже 400 людей, які відбувають в Ізраїлі тюремне увʼязнення терміном від 25 років і більше.
Очікується, що серед них не буде високопоставленого лідера «Руху за національне визволення Палестини» Марвана Баргуті, на звільнення якого Ізраїль накладе вето.
Звільнення ізраїльських заручників відбуватиметься поетапно, оскільки вважаєих досі утримують в Газі, Ізраїль вважає живими 62.
Цивільне населення Гази зможе повернутися на північ під наглядом єгипетсько-катарської системи, а майже 500 вантажівок на день доставлятимуть допомогу в сектор, сказав чиновник.
На завершальному етапі трифазного плану, який означатиме закінчення 14-місячної війни, Газу контролюватиме комітет технократів з анклаву, які не матимуть попередньої політичної приналежності, але матимуть підтримку всіх палестинських угруповань.
Війна між Ізраїлем і ХАМАС
Нове загострення війни триває від 7 жовтня 2023 року, коли бойовики ХАМАС провели масований ракетний обстріл південних і центральних районів Ізраїлю, вторглися на територію країни й убили 1 195 мирних жителів.
Жертвами тієї атаки стали понад 1 200 людей, ще понад 250 захопили в заручники та вивезли в Газу. Частину з них звільнили, ще частина вже загинули. У відповідь Ізраїль почав військову операцію в секторі Гази.
ХАМАС заявляє, що за час ізраїльської операції загинули понад 40 тисяч жителів Гази, а сотні тисяч були змушені залишити свої домівки. Підтвердити ці дані неможливо, особливо щодо загиблих. ХАМАС не відокремлює цивільних і бойовиків у статистиці.