Телескоп «Хаббл» зазнімкував «грандіозну» спіральну галактику

Автор:
Ліза Бровко
Дата:

Космічний телескоп «Хаббл» показав спіральну галактику NGC 5643, яка розташована приблизно на відстані 40 мільйонів світлових років від Землі.

Про це повідомило Європейське космічне агентство.

Її називають грандіозною спіраллю, адже в неї видно два великі звивисті спіральні рукави, усіяні яскраво-блакитними зірками, мереживними червонувато-коричневими хмарами пилу та рожевими областями зореутворення.

Hubble

Ультрафіолетові та рентгенівські знімки та спектри NGC 5643 свідчать, що в галактики є активне галактичне ядро, яке живиться надмасивною чорною дірою. Коли остання захоплює газ із космосу, він збирається в диск, який нагрівається до сотень тисяч градусів. Перегрітий газ яскраво світить по всьому електромагнітному спектру, однак особливо на довжинах хвиль рентгенівського випромінювання.

Утім, активне галактичне ядро ​​NGC 5643 — не найяскравіше джерело рентгенівського випромінювання в галактиці. Є ще обʼєкт на околиці галактики під назвою NGC 5643 X-1. Що воно таке? Поки що точно невідомо. Дослідники припускають, що це може бути чорна діра, яка приблизно в 30 разів більша за Сонце і замкнена в орбітальному танці із зіркою-компаньйоном. Чорна діра захоплює газ від свого зоряного супутника, створюючи перегрітий диск і затьмарюючи центр галактики.