Постійні представники Європейського Союзу вже третю зустріч поспіль не можуть домовитись про відкриття кластера 3 у переговорах про вступ Сербії до ЄС.
Про це повідомив сербський мовник РТС із посиланням на дипломатичні джерела.
Основними причинами відмови від продовження переговорів країни-члени назвали недотримання Сербією зовнішньої політики ЄС і санкцій проти Росії, нечітку геополітичну орієнтацію Белграда, проблеми у сфері верховенства права, а також у відносинах з Косовом.
Джерела медіа кажуть, що перед попередніми дебатами Сербія подала державам-членам так званий неофіційний документ із переліком кроків, які вона має намір зробити в короткостроковій перспективі, щоб сприяти прийняттю рішення про відкриття.
Серед анонсованих на початок грудня кроків — започаткування процедури обрання нового складу ради Регуляторного органу щодо електронних медіа, перегляд списку виборців відповідно до рекомендацій Бюро демократичних інститутів та прав людини, запровадження віз для третіх країн згідно з візовою політикою ЄС, повноцінна робота газопроводу з Болгарією.
За даними джерел РТС, наступні дебати щодо відкриття кластера можуть відбутися 11 грудня.
Час на домовленості закінчується, адже міжурядова конференція, на якій буде відкрито кластер, має відбутися на тижні з 16 по 20 грудня.
У дипломатичних колах говорять про можливе проведення «політичної» міжурядової конференції, на якій делегації Сербії та ЄС обмінялися б політичними посланнями, а відкриття кластера перенесли б на І квартал наступного року.
- Сербія подала заявку на вступ до ЄС у 2009 році, а у 2012 році стала кандидатом на вступ.
- Однак євроінтеграційний шлях Сербії загальмував через занепокоєння щодо відступу від демократії та тісних зв’язків із Росією і Китаєм. Крім того, країна відмовляється приєднуватись до санкцій проти РФ через повномасштабну російську агресію проти України.