Іран стратив громадянина ЄС

Автор:
Ліза Бровко
Дата:

Німецько-іранського громадянина Джамшида Шармахда стратили в Ірані за звинуваченнями в «поширенні корупції

Мофсед-е-філарц — це назва злочинів, покаранням за які слугує смертна кара. Цей злочин також називають «поширення корупції», «корупція, яка загрожує соціальному та політичному добробуту», «ворогування Богу». Іран використовує цей термін для злочинів, часто повʼязаних з релігійними цінностями.
», повʼязаної з терактом 2008 року. Правозахисна організація Amnesty International заявила, що його змусили «зізнатися».

Про це повідомили головний дипломат ЄС Жозеп Боррель і німецький телеканал Deutsche Welle.

Джамшида Шармахда засудили до смертної кари у 2023 році після вироку Ісламського революційного суду Ірану за звинуваченнями в його причетності до теракту в мечеті в Ширазі в 2008 році, через який загинули 14 людей.

У Deutsche Welle зазначають, що офіційний вирок подали у менш чітких формулюваннях і використали універсальний термін «поширення корупції». Іран також звинуватив його в контакті з «офіцерами Федерального розвідувального бюро США і Центрального розвідувального управління США» і в «спробі звʼязатися з ізраїльськими агентами Моссаду».

Koosha Mahshid Falahi / Mizan News Agency / AP

Тегеран звинуватив ірансько-німецького громадянина в тому, що він є «ватажком терористичної організації «Тондар», яка керувала збройними і терористичними діями в Ірані з Америки». Організація «Тондар», озброєне крило «Асамблеї Королівства Ірану», яке базується в Каліфорнії (США), заявляє, що прагне відновити монархію Ірану, повалену Ісламською революцією 1979 року.

До викрадення, яке, як вважають, відбулося в Дубаї, і подальшого затримання в Ірані, 69-річний Джамшид Шармахд жив у Каліфорнії. Німеччина, Європейський Союз та інші держави закликали скасувати смертний вирок.

Правозахисна організація Amnesty International назвала судовий процес «вкрай несправедливим» і зазначила, що Шармахду відмовили у доступі до незалежного адвоката, а надані послуги призначеного державою адвоката «були неадекватними».

Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель «рішуче засудив вбивство».

«ЄС рішуче виступає проти смертної кари завжди і за будь-яких обставин. Це порушення права на життя та остаточне заперечення людської гідності», — написав він.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц також «найрішучішим чином» засудив страту Шармахда, назвавши це «скандалом».

«Джамшиду Шармахду навіть не дали можливості захистити себе в суді від висунутих проти нього звинувачень», — наголосив Шольц.