Усі українці тепер можуть подати заяву до Реєстру збитків через «Дію»

Автор:
Оля Березюк
Дата:

Відсьогодні власники житла, яке було зруйноване через вторгнення Росії, зможуть подати заяву до міжнародного Реєстру збитків, який стане основою для майбутніх репарацій.

Про це повідомив міністр цифрових трансформацій Михайло Федоров.

Скористатися послугою зможуть українці з пошкодженим чи зруйнованим житлом, якщо:

  • право власності не зареєстроване в Реєстрі речових прав;
  • немає акту про пошкоджене майно від місцевої влади та не подавались на програму «єВідновлення»;
  • оселя на тимчасово окупованій території або в зоні бойових дій.

Заяву можна подати за посиланням.

Заступниця керівника Офісу президента України Ірина Мудра розповіла, що Реєстр також прийняв правила про залучення представників — тобто кожен заявник, фізична чи юридична особа, зможуть призначати представника для подання заяви. За цими правилами батьки й опікуни зможуть подавати заяви від імені своїх неповнолітніх дітей чи підопічних.

Крім того, Реєстр затвердив правила подання заяв для ще 12 категорій збитків. Держава та підприємці зможуть подати заяви про пошкодження критичної та іншої інфраструктури, а ОСББ і ЖЕКи — про руйнувань площ загального користування в багатоквартирних будинках тощо.

Восени Реєстр планує ввести в роботу ще 19 категорій збитків. Триває робота над створенням Компенсаційної комісії, яка визначатиме розмір компенсацій.

  • 2 квітня 2024 року в Гаазі запустили Міжнародний реєстр збитків через російську агресію проти України. Його створили 17 травня 2023 року, угоду підписали понад 40 держав — членів Ради Європи, а також США, Японія та Канада. До реєстру можна подати заяви про житло, яке Росія пошкодила чи зруйнувала під час війни. Тепер країни мають створити Компенсаційну комісію, яка вивчатиме всі заяви й оцінюватиме реальну суму збитків. На третьому етапі Росія має виплатити компенсації.