У НАТО неоднозначно відреагували на план створити пʼятирічний пакет допомоги Україні на $100 мільярдів

Автор:
Олександра Амру
Дата:

Міністри закордонних справ країн НАТО неоднозначно відреагували на план генерального секретаря Альянсу Єнса Столтенберга створити фонд внесків для України на $100 мільярдів протягом пʼяти років.

Про це повідомляє Politico.

Ідея Столтенберга полягає у тому, щоб НАТО взяло на себе певну координаційну роботу від спеціальної коаліції під керівництвом США, відомої як «група Рамштайн», яка координує поставки зброї в Україну приблизно з 50 країн. Цей крок спрямований частково на захист від будь-якого скорочення підтримки США у разі, якщо Дональд Трамп повернеться в Білий дім.

За керівництва головнокомандувача НАТО генерала Кріса Каволі такий крок може захистити Контактну групу від будь-яких політичних змін, які можуть виникнути після президентських виборів у США.

Втім, як пише Politico, ця пропозиція викликала в міністрів НАТО неоднозначну реакцію.

«Ми підтримуємо зусилля генсека НАТО з питань України в Альянсі», — заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.

Один із представників НАТО заявив, що Туреччина також підтримує цю ідею. А міністер закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що необхідно створити «надійні, довгострокові структури» для допомоги Україні.

Але є й ті, хто сумнівається щодо цього плану. Деякі міністри закотили очі, почувши суму в $100 мільярдів і здивувалися, звідки вона взялася, повідомив виданню дипломат на умовах анонімності.

«Небезпечно давати обіцянки, які ми не можемо виконати», — застерігала міністр закордонних справ Бельгії Аджа Лябіб.

Деякі західноєвропейські країни стурбовані тим, що надання НАТО стільки грошей і повноважень підірве зусилля Європейського Союзу зіграти більшу роль в обороні.

Пропозиція генсека також викликала багато уточнень щодо деталей. Ключове питання полягало у механізмі ведення обліку, зокрема, чи включатиме цей план вже наявні програми допомоги Україні від союзників, чи фінансуватиметься окремо.

«Ми вітаємо цю ініціативу, і нам потрібно побачити практичні аспекти та деталі», — сказав міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.

А міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альварес заявив, що членам Альянсу «потрібно підрахувати, скільки потрібно Україні, щоб зберегти свою демократію, суверенітет і територіальну цілісність».

«І коли матимемо цю суму, ми вирішимо, як ми можемо її отримати», — додав він.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто наполягав, що НАТО є лише оборонним альянсом і «Угорщина відхилить будь-яку пропозицію, яка перетворить НАТО на наступальний альянс, оскільки це призведе до серйозної небезпеки ескалації», сказав він перед зустріччю, додавши, що війна в Україні — «не війна Угорщини і не війна НАТО».