Президент підписав закони про реформу корпоративного управління й електронні аграрні розписки

Автор:
Ліза Бровко
Дата:

Президент Володимир Зеленський підписав закони № 5593д про реформу корпоративного управління і № 9266 про електронні аграрні розписки. Їхнє підписання було важливим для отримання Україною березневого траншу від Світового банку на $1,4 мільярда.

Реформа корпоративного управління

Закон № 5593д вносить зміни до деяких законодавчих актів для вдосконалення корпоративного управління компаній, акціонером (засновником, учасником) яких є держава. Зокрема, приводить українське законодавство у відповідність до принципів корпоративного управління ОЕСР

Організація економічного співробітництва та розвитку, — міжнародна організація, що обʼєднує 37 країн світу, більшість з яких є країнами з високим доходом громадян і високим індексом людського розвитку і розглядаються як розвинені.
, щоб управління державними компаніями було більш прозорим та ефективним. Закон має спростити та модернізувати процеси фінансового планування, розширити повноваження наглядових рад, врегулювати проблемні питання управління.

Ось ще нововведення закону:

  • наглядові ради проводитимуть щорічні незалежні аудиторські перевірки фінансової звітності; матимуть більше повноважень щодо затвердження оплати праці та винагороди керівникам держпідприємств і призначення та звільнення з посад керівників господарських структур тощо;
  • передбачити передачу відповідальності за затвердження фінансових планів наглядовим радам для всіх державних компаній, які мають наглядову раду. Кабмін погоджуватиме призначення і звільнення керівників тих підприємств, функції з управління якими він здійснює.

Електронні аграрні розписки

Закон № 9266 створить новий фінансовий інструмент, який буде сучасним аналогом паперових аграрних розписок

Електронна аграрна розписка є самостійним предметом обігу на ринках капіталу, може бути обʼєктом купівлі-продажу, джерелом прибутку.
. Закон також розширить коло субʼєктів, які мають право видавати електронні аграрні розписки за рахунок сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів
Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи — це неприбуткова організація у власності сільськогосподарських товаровиробників, які управляють нею та надають членам кооперативу послуги, щоб збільшити їхній прибуток.
(вони є власниками земельних ділянок або права на користування ними).

Закон передбачає, що боржник може виконати свої зобовʼязання за електронною аграрною нотою заставою майбутнього врожаю, живих тварин, продуктів тваринного і рослинного походження, продуктів їхньої первинної переробки, гарантії прав і законних інтересів кредиторів.