Зупинка енергоблоків ЗАЕС може призвести до «фукусімського сценарію»
- Автор:
- Костя Андрейковець
- Дата:
Зупинка усіх енергоблоків Запорізької АЕС може призвести до аварії, подібної до тої, яка сталася на японській атомній станції «Фукусіма-1» у 2011 році.
Про це повідомила Держінспекція ядерного регулювання України.
Зупинка енергоблоків та втрата усіх джерел електроживлення може призвести до виходу з ладу систем охолодження та пошкодження активної зони реакторної установки, що призведе до виходу радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Саме за таким сценарієм відбулася аварія на станції «Фукусіма-1». Однак, якщо катастрофа у Японії відбулася через природні катаклізми, то на ЗАЕС це може статися через дії російських військ.
Атомна електростанція повинна мати постійне живлення для безперебійного охолодження ядерного палива в активних зонах реакторних установок та охолодження відпрацьованого палива у басейнах витримки, а також для підтримки систем контролю і управління. Ці потреби забезпечуються або за рахунок працюючих енергоблоків, або за рахунок зовнішнього енергоживлення. Проте через російські обстріли три з чотирьох ліній, які зʼєднують АЕС з енергосистемою України, пошкоджені. У разі пошкодження четвертої лінії станція втратить можливість отримувати електроенергію для власних потреб.
На випадок такої аварійної ситуації на АЕС є дизель-генератори, але для тривалої роботи їм потрібна значна кількість пального. Окупаційні війська можуть завадити поставкам дизелю, і після втрати усіх джерел живлення почнеться плавлення ядерного палива. Далі — викид радіоактивних речовин.
«Розвиток аварійних подій на ЗАЕС не обмежуватиметься регіональними проблемами України, а може мати транскордонні наслідки. Залежно від погодних умов радіоактивну хмару може понести на територію Європи, або росії та білорусі, що призведе до радіоактивного забруднення значних територій», — зазначили у Держінспекції.
- Напередодні учені Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАНУ розробили модель про те, як би поширювалася радіація в разі аварії на Запорізькій АЕС. Для моделі використали погодні умови за 15—18 серпня. Радіація зачепила б не тільки Україну, але й країни Європи.
- 18 серпня у міноборони росії погрожували зупинити роботу Запорізької АЕС, якщо «Україна не припинить обстрілювати станцію». У «Енергоатомі» заявили, що відключення наблизить сценарій радіаційної катастрофи.
- Окупанти заявили, що 19 серпня очікують на «масштабну провокацію» на ЗАЕС нібито з боку України. Вони анонсували онлайн-трансляцію.
- Головне управління розвідки повідомило, що росіяни оголосили несподіваний «вихідний» на станції. 19 серпня на ЗАЕС буде знаходитись тільки оперативний персонал. Всім іншим співробітникам вхід буде закрито. Також відомо, що представники «Росатома», які останнім часом постійно перебували на станції, терміново залишили територію обʼєкта.