Чиновники задекларували біткоїнів на 75 мільярдів гривень. У Мінцифри підозрюють, що ті нафантазували, щоб «виправдати свій кеш»
- Автор:
- Вікторія Мартинюк
- Дата:
Артем Марков / «Бабель»
652 українські чиновники за 2020 рік задекларували 46 351 біткоїн, а це майже 75 мільярдів гривень.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
«Або вони їх нафантазували, щоб потім виправдати свій кеш і відбілити гроші, або прогресивних і далекоглядних інвесторів у нас більше, ніж ми думали», — припустив міністр у Telegram.
За даними платформи відкритих даних Opendatabot, найбільше власників задекларованої криптовалюти працює у місцевих радах (11,8%), Міністерстві оборони (8,9%), поліції (5,8%) та райдержадміністраціях (5,8%).
Лідером за кількістю криптовалюти виявився депутат Дніпровської міськради В’ячеслав Мішалов, який задекларував 18 тисяч біткоїнів (це бiльш нiж $1 млрд). Також у топі рейтингу знаходяться нардеп Анатолій Урбанський від партії «За майбутнє» (4 256 біткоїнів) та його брат — ексдепутат Олександр Урбанський (5 328).
Серед чинних народних депутатів біткоїни також задекларували нардеп «Слуги народу» Олег Бондаренко (80) та виключена у 2019 році з фракції СН Анна Скороход (162).
Opendatabot, коментуючи декларації чиновників, наголошує, що криптовалюта в Україні не має правового статусу, тому дослідити їх походження неможливо.
«В теорiї ви спроможні задекларувати будь-яку суму в біткоїнах, не приводячи ніяких доказів її фактичного існування. Це збільшує ризик фінансових зловживань. Скажімо, заявлені біткоїни можуть бути в майбутньому використані для пояснення незаконних доходів. За правилами НАЗК у деклараціях криптовалюту позначають як нематеріальний актив», — додають в Opendatabot.
- 1 квітня завершилася кампанія подачі декларацій чиновниками. Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) почало перевірку декларацій понад 720 тисяч чинних чиновників і більше ніж 71 тисячі колишніх держслужбовців, які звільнилися торік.
- Про своє майно відзвітували президент Володимир Зеленський (доходи його сімʼї становили майже 24 мільйони гривень), Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, міністри Аваков, Степанов і Шкарлет, а також голова Офісу президента Єрмак, його заступник Татаров, спікер Ради Разумков, відсторонений голова КСУ Тупицький, мер Києва Кличко і низка інших високопосадовців.