Рада відправила на повторне перше читання законопроєкт для вирішення конституційної кризи
- Автор:
- Олексій Ярмоленко
- Дата:
Ратинський В'ячеслав / УНІАН
Верховна Рада не змогла підтримати в першому читанні законопроєкт про конституційну процедуру, мета якого — вирішити проблему з Конституційним судом.
За те, щоб підтримати документ, проголосували лише 197 нардепів; 38 виступили проти, ще 86 — утрималися.
Після цього спікер парламенту Дмитро Разумков запропонував відправити законопроєкт на доопрацювання. Це рішення Рада підтримала мінімальною кількість голосів — 226.
206 голосів дала фракція «Слуга народу», ще 13 — «Голос». Також проголосували 3 нардепи з групи «Довіра» та 4 позафракційні.
Документ пропонує, щоб Конституційний суд ухвалював рішення двома третинами від свого складу — 12 суддів КСУ. Зараз — 10 суддів. Також передбачається, що в разі заяви судді про відвід під час розгляду справи кількість голосів може бути зменшена, але проголосувати мають щонайменше 10 суддів.
Законопроєкт забороняє Конституційному суду виходити за межі порушених у конституційному поданні питань і зобовʼязує суд мотивувати ухвали й акти.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Пізніше стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників.
- 29 жовтня відбулися термінові засідання Кабінету міністрів і Ради національної безпеки та оборони. Після цього за розпорядженням уряду НАЗК з 00:00 30 жовтня відкрило доступ до реєстру електронних декларацій, який не працював із вечора 28 жовтня.
- 4 грудня Верховна Рада повернула кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації — депутати ухвалили законопроєкт, який передбачає штраф і обмеження волі, але не увʼязнення. У НАЗК розкритикували документ за мʼякість і попросили Зеленського накласти вето на закон.
- 9 грудня Венеціанська комісія опублікувала свій перший висновок щодо України — вона закликає відновити відповідальність за брехню в деклараціях та позбавляти волі в разі перевищення певного порогу. Також Венеціанська комісія порадила прописати в законі додаткові гарантії, які захистять суддів.
- 10 грудня Венеціанська комісія опублікувала другий терміновий висновок щодо України. У ньому, зокрема, йдеться про необхідність поновлювати розгляд справ і можливість зменшувати кворум суду, а для відбору суддів — сформувати оцінювальну комісію, до якої б входили міжнародні експерти з питань захисту прав людини і представники громадянського суспільства.