«Дають важливі орієнтири для вирішення ключових завдань». Зеленський прокоментував висновки Венеціанської комісії
- Автор:
- Катерина Кадакова
- Дата:
Сніжана Хромець / Артем Марков / «Бабель»
Президент України Володимир Зеленський привітав висновки Венеціанської комісії щодо наслідків скандального рішення Конституційного суду.
Про це повідомили у пресслужбі глави держави.
«Два документи, які Комісія сьогодні формально схвалила, дають важливі орієнтири для вирішення ключових для мене завдань: яким чином уникнути заподіяння Конституційним судом невідворотної шкоди антикорупційній реформі та як реформувати сам Конституційний суд системно, щоб нинішня ситуація більше не повторилась», — заявив Зеленський.
Також він висловив солідарність із оцінкою Венеціанської комісії, що скандальне рішення КС підриває довіру громадськості до конституційного правосуддя загалом.
Президент подякував Венеціанській комісії за чітку рекомендацію зобовʼязати державних службовців, включно із суддями, зокрема й Конституційного суду, подавати фінансові декларації, а також за пораду мати ефективний механізм їхньої перевірки та передбачити в законі відповідні санкції для тих, хто свідомо подає неправдиві дані.
За словами Зеленського, юристи Офісу президента та Верховної Ради аналізують висновки й рекомендації Венеціанської комісії, щоб оперативно їх врахувати.
«Окрім того, стоїть чітке завдання — провести ретельний аудит та оцінку ефективності здійснених раніше реформ. Вважаю, що лише маючи такий аналіз, ми зможемо виправити помилки та створити законодавство, узгоджене з Конституцією України, міжнародно-правовими зобов’язаннями та рекомендаціями Венеціанської комісії», — додав він.
Водночас Зеленський анонсував наступний етап у вирішенні ситуації — напрацювання конкретних шляхів для відновлення довіри суспільства до конституційного судочинства — і запевнив, що необхідні кроки вже здійснюються.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Пізніше стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників.
- 29 жовтня відбулися термінові засідання Кабінету міністрів і Ради національної безпеки та оборони. Після цього за розпорядженням уряду НАЗК з 00:00 30 жовтня відкрило доступ до реєстру електронних декларацій, який не працював із вечора 28 жовтня.
- 4 грудня Верховна Рада повернула кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації — депутати ухвалили законопроєкт, який передбачає штраф і обмеження волі, але не увʼязнення. У НАЗК розкритикували документ за мʼякість і попросили Зеленського накласти вето на закон.
- 9 грудня Венеціанська комісія опублікувала свій перший висновок щодо України, закликавши відновити відповідальність за брехню в деклараціях та позбавляти волі у разі перевищення певного порогу. Також Венеціанська комісія порадила прописати в законі додаткові гарантії, які захистять суддів. Наступного дня Венеціанська комісія опублікувала другий терміновий висновок щодо України — зокрема, в ньому йдеться про необхідність поновлювати розгляд справ та можливість зменшувати кворум суду.