КС підтримав рішення Венеціанської комісії в частині «поваги» до нього. Але повністю проігнорував критику
- Автор:
- Ангеліна Шеремет
- Дата:
Ратинський В'ячеслав / УНІАН
Конституційний суд відреагував на рішення Венеціанської комісії, яка 10 грудня надала терміновий висновок про антикорупційне законодавство в Україні після скандального рішення КС.
Свою реакцію суд оприлюднив на сайті.
Конституційний суд процитував рішення комісії в частині про те, що треба його поважати та виконувати рішення — «попри неоднозначне їх сприйняття».
Проте зазначимо, що це не єдине, що Венеціанська комісія заявила про Конституційний суд. У висновку також йдеться, що у скандальному рішенні КС від 27 жовтня не було чіткої аргументації та «твердої основи» і, ймовірно, воно було заплямоване серйозною процедурною помилкою — «невирішеним питанням про конфлікт інтересів деяких суддів». Проте цю частину в Конституційному суді не прокоментували.
Що ще постановила Венеціанська комісія? Вона рекомендує позбавляти волі за брехню в декларації, яка перевищує певний поріг, а також відновити всі повноваження Нацагентства з питань запобігання корупції щодо посадовців. Також комісія радить прописати в законі додаткові гарантії, які захистять суддів від можливих зловживань з боку посадовців НАЗК. Вищій кваліфікаційній комісії суддів порадили контролювати дії НАЗК (наприклад, розслідування порушень у деклараціях) щодо суддів.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Пізніше стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників.
- 29 жовтня відбулися термінові засідання Кабінету міністрів і Ради національної безпеки та оборони. Після цього за розпорядженням уряду НАЗК з 00:00 30 жовтня відкрило доступ до реєстру електронних декларацій, який не працював із вечора 28 жовтня.
- 4 грудня Верховна Рада повернула кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації — депутати ухвалили законопроєкт, який передбачає штраф та обмеження волі, але не увʼязнення. У НАЗК розкритикували документ за мʼякість і попросили Зеленського накласти вето на закон.