НАЗК просить Зеленського накласти вето на закон про відновлення покарання за брехню у декларації — у ньому немає позбавлення волі
- Автор:
- Ангеліна Шеремет
- Дата:
Пресслужба НАЗК
Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков надіслав президенту Володимиру Зеленському лист з проханням накласти вето на законопроєкт № 4460. У ньому передбачається покарання за брехню у декларації у вигляді або штрафу, або громадських робіт, або обмеження волі. Про увʼязнення не йдеться.
Про це агенція повідомила у Facebook.
У листі Новіков зазначає, що цей законопроєкт не передбачає позбавлення волі для посадовців, які умисно або не подають декларацію, або вказують у ній невірні дані.
«Таким чином, ці діяння Верховна Рада визнає не злочинами, а кримінальними проступками. Тобто, корупціонера можуть взагалі звільнити від відповідальності у разі щирого каяття», — пояснив Новіков.
За його словами, посадовці зможуть заплатити штраф і не подавати декларацію про майно. Тому НАЗК й просить накласти вето.
Що за законопроєкт?
Четвертого грудня Верховна Рада прийняла законопроєкт № 4460-д. Він відновлює кримінальну відповідальність за умисне декларування недостовірних відомостей та умисне неподання декларації.
Обмежити волю посадовця можуть лише у випадку, якщо він не задекларував умисно майна на суму від 9 мільйонів гривень. Під час обмеження волі «корупціонер» буде не в тюрмі, а у виправному центрі. Там він зможе вільно користуватися телефоном, інтернетом та залишати центр з дозволу його керівництва.
У НАЗК наголошують, що позбавляти волі треба за неправду у декларації на суму понад 1 мільйон гривень. Глава Ради Дмитро Разумков пообіцяв підписати законопроєкт 7 грудня, щоб його встигли опублікувати до Нового року. Цей проєкт був компромісним варіантом між тим, що пропонував президент Володимир Зеленський, і варіантом депутатів.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Пізніше стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників.
- 29 жовтня відбулися термінові засідання Кабінету міністрів і Ради національної безпеки та оборони. Після цього за розпорядженням уряду НАЗК з 00:00 30 жовтня відкрило доступ до реєстру електронних декларацій, який не працював із вечора 28 жовтня.
- У САП повідомили, що через рішення КСУ довелося закрити понад 100 справ про неправду у деклараціях.