Вдова ексспівробітника ФСБ Литвиненка, якого отруїли радіоактивним полонієм, подала позов проти Росії в ЄСПЛ
- Автор:
- Вікторія Мартинюк
- Дата:
Wikipedia / Natasja Weitsz
Вдова колишнього співробітника російських спецслужб Олександра Литвиненка, який помер 14 років тому у Британії від отруєння радіоактивним полонієм, подала проти Росії позов до Європейського суду з прав людини. Про це повідомляє The Guardian.
Марина Литвиненко вимагає 3,5 мільйона євро компенсації за отруєння чоловіка.
Юристи вдови переробили позов, який жінка подала в суд ще в 2007 році. У позові закликають визнати зв’язок між різними вбивствами і замахами в країнах Європи, до яких, як зазначають, мали відношення російські спецслужби. Серед перелічених замахів — отруєння Сергія Скрипаля та його доньки Юлії у 2018 році.
«Минуло майже 14 років відтоді, як убили мого чоловіка. Нам довелося боротися, щоб домогтися публічного розслідування […] Це був злочин, замовлений державою. Зараз ми говоримо не тільки про отруєння мого чоловіка, але й Сергія і Юлії Скрипалів, а також лідера російської опозиції Олексія Навального. Це була хімічна зброя, заборонена зброя знищення», — наголосила Литвиненко.
В той же час, The Guardian зазначає, що ЄСПЛ раніше не ухвалював рішень про стягнення штрафних збитків.
Хто такий Олександр Литвиненко?
Литвиненко був співробітником радянських і російських спецслужб (1988—1999), згодом — опонент президента Росії Володимира Путіна. Пізніше Литвиненко отримав політичний притулок у Великій Британії.
У листопаді 2006 року в Лондоні Литвиненко зустрівся з ексспівробітником ФСБ Андрієм Луговим, після чого потрапив до лікарні з отруєнням. Литвиненко помер 23 листопада 2006 року від променевої хвороби, яку викликало отруєння полонієм-210. Розслідування Британії встановило, що до цього злочину причетні нинішній депутат Держдуми Андрій Луговий і підприємець Дмитро Ковтун.
- Сергія Скрипаля та його доньку Юлію отруїли в місті Солсбері 4 березня 2018 року. Британська влада звинуватила в цьому російські спецслужби, зокрема офіцерів Головного розвідувального управління Генштабу ЗС РФ, які працювали під псевдонімами Олександр Петров і Руслан Боширов. Третім підозрюваним росіянином виявився 45-річний Сергій Федотов, його справжнє імʼя — Денис Сергеєв. Згодом також стало відомо, що до отруєння Скрипалів причетний ще один підозрюваний.
- Олексій Навальний потрапив до лікарні Омська із сильним отруєнням 20 серпня, на наступний день його відправили літаком до Німеччини. Згодом уряд Німеччини та Організація із заборони хімічної зброї заявили, що Навального отруїли речовиною з групи «Новачок».