За новим законом, через який бунтує Гонконг, активістам загрожує довічне ув’язнення за пошкодження поліцейських машин
- Автор:
- Дмитро Мрачник
- Дата:
Benh LIEU SONG / Flickr
Від сьогодні в Китаї набуває чинності «Закон про національну безпеку», через який у Гонконгу з травня триває нова хвиля масових протестів. Пекін розкрив подробиці закону, за яким активістам загрожує пожиттєве ув’язнення. Кілька суспільних діячів напівавтономного міста, яке увійшло до складу Китаю в 1997 році, вже оголосили про припинення своєї політичної діяльності.
Про це повідомляє Reuters.
З тексту закону випливає, що сепаратизм, диверсії, тероризм і змова з іноземними силами караються пожиттєвим позбавленням волі. При цьому уряд Гонконгу не зможе запобігти діяльності нового органу нацбезпеки — він діятиме незалежно від нього.
Таким чином Пекін матиме всеохоплюючу владу стосовно питань безпеки у Гонконгу. До того ж усі засуджені за порушення нового закону будуть позбавлені права бути обраними в органи влади міста. Компанії-порушники будуть оштрафовані та позбавлені можливості проводити економічну діяльність. Майно усіх засуджених може бути конфісковане.
Пошкодження транспорту правоохоронців за новим законом вважається актом тероризму. Владі дозволено стежити за підозрюваними у порушеннях та прослуховувати їхні телефони. Це стосуватиметься всіх, хто перебуває на території Гонконгу. Пекін втручатиметься у правосуддя у справах щодо іноземних змов та інших загроз нацбезпеці.
Номінально закон захищає свободу слова, преси та зібрань, а також посилює права іноземних недержавних організацій та новинних агентств.
Для суду всіх порушників нового закону будуть вивозити з Гонконгу до материкового Китаю.
Як повідомляє Reuters, демократичний острів Тайвань, який зве себе Китайською Республікою та потерпає від територіальних зазіхань Пекіну, відкрив у відповідь на новий закон офіс у справах біженців з Гонконгу, яким пообіцяв допомагати в разі переслідувань.
- Масові протести в Гонконгу тривають від червня 2019 року. Спочатку жителі протестували проти законопроєкту про екстрадицію на материковий Китай, який, на їхню думку, могли використати проти дисидентів. Пізніше учасники протестів почали вимагати більшої незалежності від Китаю і проведення демократичних реформ. Вони також вимагають розслідування дій поліції під час протестів та амністії для заарештованих активістів.
- Плани Китаю ухвалити «Закон про національну безпеку» наприкінці травня викликали в Гонконгу хвилю нових протестів та сутичок з поліцією. Виступи продемократичного руху міста тривали весь червень.
- Сенат США схвалив санкції проти Китаю за «підрив незалежності» Гонконгу. Тайвань заявив про готовність допомагати гонконгцям, які зазнали переслідувань, а Велика Британія надаватиме їм своє громадянство.