Рада дозволила НАБУ і ДБР вести прослуховування та частково скасувала «поправку Лозового»

Автор:
Люся Зеленко
Дата:

Гонтар Володимир / УНІАН

4 жовтня на пленарному засіданні Верховна Рада ухвалила законопроєкт (№1009), згідно з яким Національному антикорупційному бюро України (НАБУ) і Державному бюро розслідувань (ДБР) буде забезпечено автономне право на прослуховування. Про це повідомляється на сайті Верховної Ради.

Законопроєкт підтримали 330 народних депутатів. Він вносить зміни до ст. 263 Кримінального процесуального кодексу (КПК), згідно з якими НАБУ і ДБР будуть уповноважені знімати інформацію з транспортних телекомунікаційних мереж, що фактично є правом на прослуховування.

На етапі 1 і 2-го читання законопроєкт містив зміни в закон про статус народного депутата, за якими обшук чи огляд особистих речей, транспорту, житла, службового приміщення народних депутатів дозволявся тільки з санкції генерального прокурора, а не Ради як зараз. Але при фінальному голосуванні від них відмовилися.

Прийнятий законопроєкт також змінює так звану «поправку Лозового» щодо строків проведення досудового розслідування, призначення та проведення експертизи. Він дозволяє проводити експертизу в кримінальних виробництвах не тільки в державних спеціалізованих установах.

Разом з тим нардепи відмовилися міняти ст. 219 КПК у частині термінів досудового розслідування. Рада вирішила не скасовувати тимчасові обмеження на досудове розслідування, встановлені між моментом внесення відомостей до Єдиного державного реєстру (ЄРДР) та врученням особі повідомлення про підозру. Крім того, у підозрюваних зʼявиться право оскаржити повідомлення про підозру у кримінальному провадженні.

В НАБУ вже привітали рішення Ради щодо часткового скасування так званих «поправок Лозового» і наділення Бюро правом вести прослуховування.

Що таке «поправки Лозового»?

Верховна Рада у жовтні 2017 року ухвалила зміни до низки кодексів, запустивши таким чином судову реформу. Поправка тодішнього народного депутата Андрія Лозового (фракція РПЛ) пропонувала змінити ряд статей КПК, зокрема про обовʼязкову санкцію суду на проведення експертиз у кримінальних провадженнях. Керівники правоохоронних органів тоді заявляли, що «поправка Лозового» призвела до великих черг у судах, що ускладнило роботу правоохоронних органів.