Новини

Байден відмовився від санкцій проти кронпринца Саудівської Аравії. Розвідка США визнала його відповідальним за вбивство Хашоггі

Автор:
Дмитро Мрачник
Дата:

World Tourism Organization / Flickr

Попри обіцянку покарати лідерів Саудівської Аравії у своїй передвиборчій кампанії, президент США Джо Байден відмовився вводити санкції проти того, кого розвідка визначила відповідальним за вбивство журналіста Джамаля Хашоггі — кронпринца Мухаммеда бін Салмана.

Про це повідомляє CNN.

Вибір не карати принца підкреслює розрив між обіцянками до виборів і діями після перемоги, а також демонструє складність конфлікту з керівництвом неприємного союзника на нестабільному Близькому Сході.

Адміністрація Байдена розсекретила доповідь розвідки про обставини вбивства опозиційного саудівського журналіста, чого не хотів робити Дональд Трамп, який применшив важливість висновків про пряму причетність принца Мухаммеда.

У санкційному списку Казначейства США значиться колишній заступник голови розвідки та сил швидкого реагування королівської гвардії Саудівської Аравії, однак принца там нема.

Двоє представників адміністрації Байдена повідомили, що накладання санкцій на Мухаммеда взагалі не розглядалося як прийнятна відповідь через можливі ускладнення, що поставили б під загрозу військові інтереси США в Саудівській Аравії. В результаті Білий дім навіть не робив запит щодо розробки варіантів покарання для принца.

Американсько-саудівський опозиційний журналіст Джамаль Хашоггі

Omar Shagaleh / Anadolu Agency / Getty Images

У 2019 році Байден пообіцяв покарати відповідальних за вбивство Хашоггі так, як це ніколи не зробив би Дональд Трамп, і зробити з лідерів Саудівської Аравії вигнанців. За словами тоді ще кандидата Байдена, уряд королівства має «малу суспільну цінність» і повинен бути притягнутий до відповідальності.

Наразі президент уже вивів США з підтримки близькосхідної монархії у війні з Єменом і наказав припинити продаж певних типів зброї. Однак взаємини з королівством виявилися для Байдена надто цінними, щоб повністю відмовлятися від них, караючи людину, яка де-факто контролює Саудівську Аравію.

Представники Держдепу повідомили, що не припиняли жодних робочих переговорів між країнами, оскільки безпекова співпраця для США надто важлива. Здебільшого ці дії адміністрації Байдена збігаються з діями адміністрації Трампа, який вирішив не карати принца Мухаммеда.

Представники обох адміністрацій у приватних розмовах визнавали, що Саудівська Аравія є занадто важливим партнером в антитерористичних заходах і регіональній протидії Ірану, що робить будь-які спроби послабити взаємини практично неможливими.