Іран виплатить сімʼям жертв катастрофи МАУ по $150 тисяч. У МЗС України відреагували негативно
- Автор:
- Костя Андрейковець
- Дата:
Anadolu Agency / Contributor / Getty Images
Кабінет міністрів Ірану схвалив одноразові виплати сімʼям загиблих в авіакатастрофі літака МАУ під Тегераном, повідомляє інформаційне агентство IRNA.
Сімʼям жертв виплатять по $150 тисяч або еквівалент у євро. Виплати обіцяють здійснити в найкоротші терміни. Виплачувати компенсації доручено Міністерству доріг і міського розвитку.
Ще в листопаді до держбюджету Ірану на 2021 рік пропонували закласти €200 мільйонів на компенсації. Тоді гроші пропонували виплачувати за рахунок Фонду національного розвитку, який займається доходами від продажу нафти та газу. В іранській Раді це викликало запеклі суперечки, оскільки, як писали місцеві ЗМІ, статут Фонду не дозволяє виділяти кошти на подібні виплати. 9 грудня проєкт бюджету з компенсаціями відкликали.
Речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко заявив, що розмір компенсацій повинен визначатися на переговорах, а Іран досі не передав технічний звіт, хоча двічі заявляв протилежне.
«Важливою передумовою має стати встановлення причин трагедії та притягнення винних до відповідальності. При визначенні розміру компенсації також буде враховуватися міжнародна практика в подібних катастрофах [...]. Домовленості, досягнуті під час другого раунду консультацій в Тегерані в кінці жовтня 2020 року, Іран досі не виконав», — сказав Ніколенко, передає «РБК-Україна».
- 8 січня 2020 року у столиці Ірану після зльоту двома ракетами ППО був збитий пасажирський рейс МАУ PS752. Усі 176 осіб на борту загинули. Через кілька днів Іран визнав, що його війська випадково збили літак. Розвідки США та країн Євросоюзу ще 9 січня повідомляли, що у трагедії винні військові. Українська влада заявила про відповідальність Ірану 11 січня.
- У Міністерстві оборони Ірану вважають відповідальним за трагедію оператора ракетної системи, який порушив правила ведення вогню «без дозволу». Комплекс ППО «забули» переналаштувати після переміщення, тому він помилково визначив літак як ціль.
- У листопаді заступник генерального прокурора України заявив, що Іран розслідує катастрофу як ненавмисне вбивство, а винні можуть отримати не більше трьох років вʼязниці. Він додав, що Іран ігнорує запити України та не показує повні результати слідства. Іран вже двічі заявляв, що передав технічний звіт Україні, але українська сторона це заперечує.