У МЗС відреагували на арешт колекції антикваріату в автівці з України: співпрацюють із Сербією у розслідуванні
- Автор:
- Вікторія Мартинюк
- Дата:
Україна співпрацює з Сербією в розслідуванні щодо вивезення колекції антикваріату, вантажівку з якою затримали сербські митники. Про це повідомив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко у коментарі «Радіо Свобода».
«Посольство офіційно проінформувала сербська сторона про затримання антикваріату на кордоні [Сербії] з Румунією. У першу чергу, розслідування ведеться сербською стороною, тому що затримання відбулось їхніми митниками. І, відповідно, українська сторона співпрацює з сербською для того, щоб з’ясувати всі деталі», — зазначили у відомстві.
У МЗС зазначили, що деталі справи оприлюднять залежно від просування розслідування.
Напередодні на сербському кордоні виявили контрабандну колекцію антикваріату у вантажівці з України. За документами, вона перевозила паркет, а за фактом — понад дві тисячі цінних предметів різних епох. У колекції було багато прикрас — підвісок і перснів, браслетів, брошок, різних інструментів, елементів зброї — стріл, списів, сокир і навіть булави. Також серед старовинних речей були столові прибори, ключі, шпори, пряжки ременів, ґудзики та монети.
Контрабандист зізнався, що антикваріат йому не належить — він погодився перевезти його з України за невелику плату, і хтось мав зустріти його з вантажем у Сербії.
- Раніше до колишньої Югославії — Боснії і Герцеговини — потрапила українська ікона святого Миколая. Голова президії Боснії та Герцоговини Мілорад Додік подарував її міністру закордонних справ Росії Сергію Лаврову. МЗС України вимагало пояснень, закликаючи невідкладно повернути ікону.
- За даними місцевих ЗМІ, українська ікона була вивезена з окупованого Луганська і потрапила на Балкани через сербських добровольців, які співпрацювали з проросійськими бойовиками. Її вивіз через Росію голова організації ветеранів Республіки Сербської Душко Вукотич у травні 2018 року.
- На звороті ікони виявилася печатка Українського комісаріату освіти від 1920 року. Подарунок Лаврову спричинив дипломатичний скандал. Посольство України в БіГ направило ноту уряду в Сараєво з вимогою зʼясувати, яким чином ікона з Луганська опинилася в країні, а в Росії заявили, що повернуть ікону, щоб зʼясувати її походження через Інтерпол.
- 25 грудня ікона повернулася в Боснію і Герцеговину. Прокуратура БіГ вже відкрила справу через це, а опозиція вимагає відставки сербського представника в президії. Мінкульт України зʼясував, що на іконі стоїть печатка одеського музею.