Мін’юст США обмежив розслідування зв’язків Трампа з Росією та закрив паралельні провадження. У цій справі досі немає чітких відповідей
- Автор:
- Дмитро Мрачник
- Дата:
Alex Wong / Getty Images
Міністерство юстиції США таємно обмежило розслідування втручання Росії у вибори президента 2016 року та зв’язків з цією державою кампанії Дональда Трампа. Це не дозволило слідству завершити вивчення багаторічних відносин між чинним президентом і Росією.
Про це розповідає The New York Times.
Спеціальний радник Роберт Мюллер завершив розслідування, добився більше 30 обвинувачувальних актів та вироків проти головних помічників Дональда Трампа. Він також склав доповідь, у якій окреслив широкомасштабну операцію Росії з допомоги Трампу на виборах та зусилля із перешкоджання розслідуванню.
Але правоохоронна система США так і не завершила дослідження особистих зв’язків Трампа з Росією, навіть після того як деякі слідчі ФБР назвали ці зв’язки загрозою нацбезпеці та почали власне розслідування. Його згорнув колишній заступник генпрокурора Род Розенштейн. На його переконання, у ФБР для цього не було достатніх підстав.
За даними джерел видання у правоохоронних органах, Розенштейн суттєво обмежив розслідування Мюллера. Він доручив лише зʼясувати, чи було порушено якийсь закон у зв’язку з російським втручанням у вибори.
Згодом з групи Мюллера усунули агента контррозвідки ФБР Пітера Страка, посилаючись на його зневажливе ставлення до президента. Він відкрив паралельне розслідування зв’язків Трампа з Росією під кодовою назвою Crossfire Hurricane. Пізніше Страка взагалі звільнили з ФБР.
Цього місяця комітет з розвідки Сенату опублікував звіт, у якому описав широкі зв’язки Трампа з Росією, виявив офіцера російської розвідки в оточенні колишнього керівника його передвиборчої кампанії тощо, але визнав, що не в змозі осягнути загальну картину та не здатен отримати інформацію про особисті статки президента.
Навіть напередодні виборів головні питання про зв’язки Трампа з Росією залишаються без відповіді. Президент демонстрував відкритість до Росії, відмовився критикувати агресію Кремля щодо Заходу. Також він відкинув висновок розвідувальної спільноти США про спробу Росії вплинути на вибори ще раз.
- Державний департамент США пропонує винагороду в розмірі $10 мільйонів за інформацію про іноземне втручання у вибори.
- Вибори президента США заплановані на 3 листопада цього року, а інавгурація нового лідера держави повинна відбутися в січні 2021 року. Шанси колишнього віцепрезидента США Джо Байдена перемогти на майбутніх президентських виборах чинного лідера Дональда Трампа перевищують 90%.
- Прокуратура штату Нью-Йорк почала розслідування щодо Дональда Трампа і компанії Trump Organization. Йдеться про можливі маніпуляції з вартістю активів, а саму компанію підозрюють у банківському і страховому шахрайстві.
- Верховний суд США зобовʼязав президента Дональда Трампа розкрити дані своїх податкових декларацій за останні девʼять років. Він був першим президентом США за останні 50 років, який після виборів відмовився розкрити ці дані.
- Володимир Зеленський вважає, що втручання у вибори президента США стало б «найбільшою помилкою», якої міг би припуститися лідер будь-якої іноземної держави.