Бабель
Новини

Медіа: Лідер КНР обурений, що два порти у Панамському каналі можуть купити США. Китай веде розслідування

Автор:
Олександра Опанасенко
Дата:
Медіа: Лідер КНР обурений, що два порти у Панамському каналі можуть купити США. Китай веде розслідування

Лідер Китаю Сі Цзіньпін обурений через плани гонконгської компанії CK Hutchison Holdings продати американським інвесторам два великі порти Панамського каналу. Цю угоду провели без погодження з Пекіном, тож тепер Китай веде власне розслідування.

Про це пишуть The Wall Street Journal і Bloomberg.

Адміністрація Сі планувала використати порти на вході в Панамській канал як розмінну монету в перемовинах зі США, кажуть близькі до китайського уряду джерела. Однак можлива угода про продаж портів зруйнувала ці плани.

Тож високопосадовці КНР дали доручення державним відомствам вивчити угоду на предмет будь-яких порушень безпеки та антимонопольного законодавства. Поки незрозуміло, як саме влада Китаю може вплинути на хід угоди, оскільки всі активи, що продаються, перебувають за межами материкового Китаю і Гонконгу.

Водночас те, що Пекін вивчає угоду, не обовʼязково означає, що Китай вживатиме дій. Угоди такого розміру часто привертають увагу регуляторів як у Китаї, так і в інших країнах. Угоду планують провести до 2 квітня.

Чому Панамський канал важливий

Панамський канал створює стратегічне водне сполучення між Атлантичним і Тихим океанами, скорочуючи морський шлях на тисячі кілометрів, а отже зменшує витрати на транспортування товарів і час доставки. Контроль над каналом — це стратегічна перевага, бо він є важливим пунктом для глобальної торгівлі та військових перевезень. У 1920 році США побудували Панамський канал, а в 1999 році передали його під повний контроль Панами.

У своїй інавгураційній промові 20 січня президент США Дональд Трамп назвав передачу Панамі каналу «дурним подарунком». На його думку, Панамським каналом «керує» Китай. Агентство Reuters зазначало, що Китай не контролює канал і не управляє ним. Але дочірня компанія гонконгської CK Hutchison Holdings управляє двома портами, розташованими на входах у канал. Це робить водний шлях нібито вразливим до тиску з боку уряду КНР.

Державний секретар США Марко Рубіо вимагав негайно зменшити вплив Китаю на Панамський канал — інакше Панама стикнеться з відповідними заходами адміністрації Дональда Трампа. Тож на початку березня 2025 року американська інвестиційна компанія BlackRock заявила, що придбає два великі порти Панамського каналу в їхнього чинного власника з Гонконгу.

Після цього Трамп сказав, що Вашингтон почав вживати заходів щодо повернення контролю над Панамським каналом: «Моя адміністрація буде повертати Панамський канал, і ми вже почали це робити».