NYT: Союзники тиснуть на Байдена, щоб прискорити членство України в НАТО
- Автор:
- Ангеліна Шеремет
- Дата:
Getty Images / «Бабель»
Серед країн-членів НАТО розгорілися дебати, які чинять тиск на президента США Джо Байдена, щоб той підтримав значно швидший і надійніший шлях до членства для України.
Про це пише американська газета The New York Times.
Багато союзників, особливо країни, що межують з росією, хочуть показати відданість членству України в НАТО напередодні липневого саміту альянсу. За словами представників адміністрації Байдена, деякі хочуть, щоб для справжнього членства було встановлено графік та конкретну мету, «але тільки після того, як війна перестане вирувати».
Байден підходить до цього питання обережно, оскільки не хоче ввʼязати НАТО у прямий конфлікт із Москвою. Крім того, враховуючи бажання президента США не допустити виникнення будь-яких розколів в альянсі, всі варіанти прийняття України до НАТО повʼязані зі значними витратами. Тільки Німеччина повністю стала на бік Байдена.
За словами одного високопоставленого американського чиновника, який бере активну участь у дискусіях, питання про членство України стало «всепоглинаючою дискусією» як у Європі, так і всередині адміністрації Байдена.
Кілька американських висопосадовців на чолі з держсекретарем Ентоні Блінкеном, мабуть, зайняли позицію, що адміністрація Байдена буде змушена вказати конкретніший шлях України до членства, навіть якщо не буде визначено дату.
У вівторок, 13 червня, Байден зустрівся з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. Столтенберг представив Байдену компромісну пропозицію, в якій НАТО погодилося б з тим, що Україні не потрібно буде проходити стандартну процедуру для претендентів на членство, перш ніж вона зможе приєднатися.
Очікується, що на липневому саміті НАТО у Вільнюсі президенту України Володимиру Зеленському альянс надасть набір зобовʼязань держав-членів продовжувати постачати зброю, боєприпаси та гроші в середньостроковій перспективі — незалежно від долі поточного контрнаступу або виборів.
Очікується також, що НАТО підніме свої відносини з Україною з Комісії НАТО — Україна до Ради Україна — НАТО, що означає вищий рівень взаємодії та інтеграції.
- Президент Польщі Анджей Дуда закликає прийняти Україну до НАТО. Однак канцлер Німеччини Олаф Шольц і президент Франції Емманюель Макрон вважають за краще поговорити про гарантії безпеки.
- У квітні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сказав, що на липневому саміті НАТО у Вільнюсі Альянс повинен ухвалити політичне рішення: представити графік вступу України або зобовʼязатися зробити це до кінця року, щоб це стало сигналом для росії. На липневий саміт приїде і президент Володимир Зеленський — він прийняв запрошення.
- За даними газети The Wall Street Journal, гарантами безпеки для України до її вступу в НАТО можуть стати США, Велика Британія, Німеччина і Франція. Це буде так званою «ізраїльською моделлю безпеки».
- У вересні 2022 року в Офісі президента України оприлюднили проєкт міжнародних гарантій безпеки України. Над розробкою документа працювала група експертів на чолі з головою ОП Андрієм Єрмаком і колишнім генсеком НАТО Андерсом Фогом Расмуссеном. В ОП наголошують, що ці гарантії не замінюють Україні рух до членства в ЄС і НАТО. Ставши членом Євросоюзу, Україна матиме змогу користуватися пунктом про взаємну оборону ЄС, а ставши членом НАТО — пунктом про колективну оборону Альянсу.