Суд ЄС визнав, що судова реформа Польщі порушує європейське право. Польські міністри відреагували
- Автор:
- Ліза Бровко
- Дата:
Сніжана Хромець / Артем Марков / «Бабель»
Суд Європейського Союзу підтримав Європейську комісію у конфлікті з Польщею щодо судової реформи останньої — вона порушує європейське право.
У 2019 році Польща ухвалила судову реформу, що, за рішенням суду ЄС, суперечить європейському законодавству, тому що Дисциплінарна палата Верховного суду, яка зʼявилася в результаті впровадження реформи, уповноважена звільняти й притягати до відповідальності суддів, «не відповідаючи вимогам незалежності та неупередженості».
Міністр Польщі у справах ЄС Шимон Шиньковський вель Сенк сказав, що рішення Суду ЄС «значною мірою стосується вже не чинних правових обставин», тому що Дисциплінарну палату, про яку там ідеться, ліквідували ще рік тому.
Водночас міністр юстиції Польщі Збігнєв Зьобро заявив, мовляв, суд Євросоюзу «хоче створити в Польщі ситуацію, в якій судді можуть підривати статус один одного».
«У світі немає жодної країни, де судді можуть підривати статус інших суддів… Але є певний виняток… Статус суддів, які були призначені комуністами, і такі судді досі виносять рішення, не може бути підірваний», — додав він.
Зьобро переконаний, що судове рішення ухвалювали не судді, а політики, бо «воно є кричущим порушенням європейських договорів, і Суд ЄС бере на себе повноваження, якими він не володіє».
- Два роки тому Конституційний суд Польщі визнав неконституційними деякі пункти договорів ЄС, зокрема принцип верховенства права ЄС над польськими законами.
- Верховенство європейського права над національним законодавством є одним із основоположних принципів ЄС.
- Польща вже тривалий час конфліктує з ЄС через низку суперечливих законів, які обмежують незалежність судової системи, свободу ЗМІ та права ЛГБТ. З 2017 року польську владу звинувачують у тому, що вона призначала у Конституційний суд своїх ставлеників, а Верховний суд взяла під контроль за допомогою Дисциплінарної палати, яка може звільняти неугодних суддів.