Корупційні схеми екскерівництва «Укртатнафти»: СБУ повідомила про підозру Кіперману за привласнення 600 мільйонів гривень
- Автор:
- Ліза Бровко
- Дата:
Служба безпеки України та Бюро економічної безпеки викрили чергову схему привласнення грошей колишнім топменеджментом ПАТ «Укртатнафта». Ексчлена наглядової ради компанії Михайла Кіпермана підозрюють у привласненні майже 600 мільйонів гривень.
За матеріалами слідства, Кіперман у перший день повномасштабної війни перерахував ці гроші з рахунків «Укртатнафти» на рахунки підконтрольної європейської компанії.
У СБУ уточнюють, що гроші мали піти іншому постачальнику для оплати 84 тисяч тонн сирої нафти, зафрахтованих раніше. Вона станом на 24 лютого 2022 року вже перебувала в Одеському порту, її повинні були доставити на Кременчуцький нафтопереробний завод.
Щоб реалізувати схему, екстопменеджмент «Укртатнафти» створив «договір-клон», де змінив реквізити отримувача платежу. Тобто гроші постачальнику нафти не надійшли.
На основі зібраних доказів СБУ повідомила Михайлу Кіперману про підозру у привласненні грошей, незаконних діях із документами і банківськими рахунками та службовому підробленні (ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч.1 ст. 200, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 ККУ). Підозрюваний зараз переховується за кордоном.
- У березні СБУ вилучила нафтопродуктів на 800 мільйонів гривень, які через схему вивів попередній менеджмент «Укрнафти» та «Укртатнафти». Обшуки на логістичних базах і складах компаній відбувалися в рамках розслідування корупційної схеми колишнього менеджменту.
- До цього співробітники Служби безпеки спільно з Бюро економічної безпеки викрили схеми привласнення 40 мільярдів гривень колишніми власниками і топменеджментом «Укрнафти» та «Укртатнафти». Розслідують 10 епізодів. Ідеться про виведення великих партій нафтопродуктів на афілійовані компанії, що дозволило ухилитися від сплати податків і призвело до знецінення активів компанії. Слідство вважає, що схема працювала в інтересах фактичних власників і бенефіціарів компаній.
- 1 лютого Служба безпеки України провела в цій справі обшуки у бізнесмена Ігоря Коломойського.
- Служба безпеки України повідомила про підозру головній бухгалтерці «Укртатнафти» у справі про привласнення 40 мільярдів гривень.
- Після розпочатого розслідування компанія «Укртатнафта» терміново переказала до державного бюджету 531 мільйон гривень.
- Нову підозру оголосили колишньому виконувачу обовʼязків першого заступника голови правління компанії «Укртатнафта» Руслану Ляпку за привласнення палива на два мільярди гривень.
- Після спільного розслідування СБУ і Бюро економічної безпеки «Укртатнафта» сплатила в державний бюджет 1,2 мільярда гривень. Кошти надійшли в бюджет як податки, несплачені колишніми власниками.