У Мексиці вчені знайшли скамʼянілість акули з крилами. Її вік — 93 мільйони років
- Автор:
- Костя Андрейковець
- Дата:
Oscar Sanisidro
У Мексиканській затоці вчені знайшли добре збережену скамʼянілість акули крейдяного віку (93 млн років тому) з грудними плавниками, які нагадують крила.
Про це пишуть SciTechDaily і Daily Mail, з посиланням на журнал Science.
Відкриття було зроблено ще в 2012 році, але палеонтологам знадобилося 9 років, щоб закінчити дослідження. Вид отримав назву «орлина акула», або Aquilolamna milarcae.
Знахідка дозволила зʼясувати, що знайдений представник — найдавніший крилатий пластинчастозябровий, який жив до скатів. Пластинчастозяброві — це група хрящових риб (харчуються планктоном), яка обʼєднує акул і скатів. Група виведена у два види (клади) з різними морфотипами. В один входять китові та гігантські акули, а в інший — скати.
Знайдений зразок має хвостовий плавник з розвиненою верхньою лопаттю, як у китової або тигрової акул, а в довжину 1,65 метра при розмаху крил у 1,9 метра.
Учені вважали, що у скатоподібних пластинчастозябрових стали формуватися крилоподібні вирости з боків тулуба вже після того, як клади розділилися між собою. Aquilolamna milarcae змусив переглянути погляд на еволюцію хрящових риб.
- Раніше дослідники акул в Новій Зеландії виявили трьох глибоководних родичів цих риб, що світяться в темряві, причому одна з них — найбільша з усіх люмінесцентних хордових тварин.
- Деякі види акул та скатів можуть зникнути через 50 років. Такі фактори, як роль людини й зміна клімату, впливають на ці види тварин, проте найбільш впливовим є надто великий вилов. Зокрема, акул виловлюють заради мʼяса, плавників, зябрових пластин і печінкового жиру.
- Австралійські екологи вважають, що причиною частих нападів акул на людей стали зміни клімату. Води океану нагріваються, що призводить до руйнування екосистеми. Акули змушені вирушати по здобич на нові місця, які часто виявляються близькими до берегів і пляжів.
- Учені знайшли спосіб визначення віку рідкісних китових акул за допомогою вуглецевих слідів на хребцях, які залишилися після вибухів атомних бомб у Світовому океані під час випробувань періоду Холодної війни.