ОАСК скасував затверджений урядом новий український правопис
- Автор:
- Олексій Ярмоленко
- Дата:
Космач Олександр / УНІАН
Окружний адміністративний суд скасував рішення Кабінету міністрів про перехід на новий український правопис.
Про це у своєму Facebook повідомив представник позивача, адвокат Дмитро Ільченко.
«Підставою позову було те, що уряд не має права змінювати правопис, оскільки подібне просто не є його компетенцією. Також під час розгляду зʼясувалося, що «мовна комісія» мала суттєві суперечки та не розробляла правопис саме в тій редакції, в якій він був затверджений урядом», — пояснив він.
Рішення набере чинності після апеляційного перегляду. Наразі уряд має право подати апеляцію на відповідне рішення.
Позов про скасування правопису подала херсонська школярка Юлія Пиргас. Також аналогічний позов подала і ГО «Правова держава». Вони вимагали скасувати постанову Кабміну про перехід на новий правопис.
Очільником «Правової держави» є адвокат Ростислав Кравець, який фігурує на «плівках Вовка». На думку слідчих, судді ОАСК та його голова використовували підставні громадські організації для подачі позовів до свого суду, а потім ухвалювали рішення у власних інтересах.
Пізніше суд підтвердив ухвалення цього рішення. В ОАСК пояснили, що Кабінет Міністрів при ухваленні постанови про зміну правопису діяв поза межами своєї компетенції та із порушенням законодавства, що регулює порядок ухвалення нормативно-правових актів.
- 22 травня 2019 року Кабінет міністрів схвалив на засіданні нову редакцію українського правопису, яка замінить застарілу редакцію від 8 червня 1992 року.
- Інститут мовознавства імені Олександра Потебні Національної академії наук опублікував основні зміни в новій редакції «Українського правопису». У документі 282 сторінки.
- У червні того ж року ОАСК отримав позов з вимогою скасувати новий правопис через те, що уряд не має таких повноважень і не врахував «реального стану розвитку української мови».