На сербському кордоні виявили контрабандну колекцію антикваріату з України — понад дві тисячі цінних предметів різних епох
- Автор:
- Дмитро Мрачник
- Дата:
carina.rs
Цієї ночі сербські прикордонники викрили свого громадянина на спробі таємно провезти в країну цілу колекцію антикваріату з України. Чоловік сховав у машині понад дві тисячі цінних предметів з різних археологічних епох. Раніше до іншої країни колишньої Югославії — Боснії і Герцеговини — потрапила ікона з окупованого Луганська.
Про викриття контрабанди українського антикваріату повідомляє Міністерство фінансів Сербії.
Колекцію старовинних речей з України намагався провезти 46-річний громадянин Сербії, який в’їжджав на вантажівці з румунськими номерами та задекларував митникам лише дрібниці на кшталт цукерок. Проте службовці виявили в кабіні та ящику для інструментів багату колекцію антикваріату.
Митники знайшли 2 113 предметів бронзової доби, епохи давніх словʼян, кельтів та Візантії, європейського середньовіччя. В колекції було багато прикрас — підвісок і перснів, браслетів, брошок, різних інструментів, елементів зброї — стріл, списів, сокир і навіть булави.
Також серед старовинних речей були столові прибори, ключі, шпори, пряжки ременів, ґудзики та монети.
«Враховуючи розмір та різноманітність колекції, визначити вартість без експертної оцінки неможливо, і всі предмети будуть передані на експертизу. Однак очевидно, що вона має велику історичну та археологічну цінність», — повідомляє сербське міністерство.
Контрабандист зізнався, що антикваріат йому не належить — він погодився перевезти його з України за невелику плату, і хтось мав зустріти його з вантажем в Сербії.
- Міністерство закордонних справ України звернулося до Боснії і Герцеговини з проханням невідкладно повернути ікону святого Миколая, яку подарували 14 грудня міністру закордонних справ РФ Сергію Лаврову.
- За даними місцевих ЗМІ, українська ікона була вивезена з окупованого Луганська і потрапила на Балкани через сербських добровольців, які співпрацювали з проросійськими бойовиками. Її вивіз через Росію голова організації ветеранів Республіки Сербської Душко Вукотич у травні 2018 року.
- На звороті ікони виявилася печатка Українського комісаріату освіти від 1920 року. Подарунок Лаврову спричинив дипломатичний скандал. Посольство України в БіГ направило ноту уряду в Сараєво з вимогою зʼясувати, яким чином ікона з Луганська опинилася в країні, а в Росії заявили, що повернуть ікону, щоб зʼясувати її походження через Інтерпол.
- 25 грудня ікона повернулася в Боснію і Герцеговину. Прокуратура БіГ вже відкрила справу через це, а опозиція вимагає відставки сербського представника в президії. Мінкульт України зʼясував, що на іконі стоїть печатка одеського музею.