«Згадайте про гідність, не чіпляйтеся за посади». Ексглава Конституційного суду закликав суддів КСУ подати у відставку
- Автор:
- Катерина Кадакова
- Дата:
Ратинський В'ячеслав / УНІАН
Колишній глава Конституційного суду Станіслав Шевчук звернувся до суддів КСУ із закликом подати у відставку.
Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.
«Згадайте про власну гідність, не чіпляйтеся за посади за будь-яку ціну, проявіть мудрість і мужність. Подайте у відставку! Громадяни України оцінять це», — заявив Шевчук.
Ексочільник КСУ додав, що Україна потребує термінової конституційної реформи, «яка покладе край квотності та кулуарщині при призначенні суддів КСУ, забезпечить прозорість й ефективність розглядів конституційних звернень, якість і високий професійний рівень ухвалених рішень».
До того ж, на думку Шевчука, реформа «поверне громадянам повагу і довіру до головного і єдиного органу конституційного контролю».
«Сьогоднішня конституційна криза вимагає неординарного, сміливого і водночас зваженого та відповідального рішення. В історії КСУ були різні за якістю і змістом рішення, але ніколи раніше ці рішення не ухвалювалися в умовах настільки явного конфлікту інтересів та особистої зацікавленості суддів. Суд фактично перетворився на закриту злочинну касту, яка сама себе наділила надконституційними повноваженнями, щоб уникнути будь-якої відповідальності», — наголосив він.
Також колишній глава КСУ заявив, що чинні судді Конституційного суду «втратили авторитет у громадян України, не здатні виступати захисниками конституційного ладу і не можуть бути арбітрами між владою і суспільством».
«Упевнений, що зараз як ніколи потрібна консолідація громадянського суспільства і політикуму навколо президента для збереження нашої держави, тому що в іншому разі нас чекає повномасштабний колапс державної влади і розпад країни», — резюмував він.
Зазначимо, Шевчука звільнили з займаної посади 14 травня 2019 року, посилаючись на висновки постійної комісії з питань регламенту та етики (вчинення істотного дисциплінарного проступку, грубе або систематичне нехтування своїми обовʼязками). Тоді він назвав це рішення переворотом, оскаржив його в Окружному адміністративному судді і переміг — суд постановив негайно поновити Шевчука на посаді. Проте судді Конституційного суду відмовилися виконувати рішення ОАСК.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Суд розглядав справу за поданням 47 депутатів, більшість з яких — з «Опозиційної платформи — За життя».
- Президент Володимир Зеленський згодом запевнив, що ініціює закон, щоб повернути покарання за недостовірне декларування.
- НАЗК заявило, що судді КСУ ухвалили рішення у власних інтересах. За рішенням суду агентство закрило реєстр декларацій — він перестав працювати 28 жовтня.
- 29 жовтня в НАЗК заявили, що рішення суду блокує оголошення переможців місцевих виборів, призначення нових чиновників, а також виплати політичним партіям. У МЗС України кажуть, що суд створив проблеми у відносинах з міжнародними партнерами.
- Згодом президент Зеленський подав до Ради законопроєкт, яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду. Глава КС заявив, що цей документ має ознаки конституційного перевороту.