«Цар-бомба»: Росія розсекретила відео випробування найпотужнішої ядерної бомби в історії
- Автор:
- Дмитро Мрачник
- Дата:
Росатом
Росія розсекретила фільм про випробування «цар-бомби» — найбільшої ядерної бомби в історії, яку СРСР підірвав у віддаленому районі Північного льодовитого океану в 1961 році. Запис виклала у відкритий доступ державна корпорація «Росатом» з нагоди 75-річчя атомної енергетики Росії.
Протягом десятиліть запис випробування бомби тримали в секреті, нарешті його можуть переглянути всі. 40-хвилинний фільм, у титрах якого зазначено «цілком таємно», розповідає про підготовку випробувань однієї з найпотужніших ядерних бомб і про її підрив.
Ядерну авіабомбу доставили до місця випробування літаком, ще один літак знімав процес скидання. «Цар-бомба» вибухнула в 4 км над поверхнею Землі. За даними BBC, вірогідність виживання екіпажів після вибуху становила всього 50%.
Бомбу спустили до точки підриву на парашуті, щоб дати час літакам віддалитися. Після підриву стався яскравий спалах, який було видно за тисячу кілометрів. Висота стовпу вибуху становила 30 км, а після його перетворення на «ядерний гриб» — 60 км. Діаметр «гриба» становив 90 км.
Як зазначає Business Insider, вибух дорівнював 50 мегатоннам тротилу і був у 1,5 тисячі разів потужніший за удари по Хіросімі та Нагасакі разом узяті.
Спочатку радянське керівництво планувало зробити заряд у 100 мегатонн, проте науковці переконали зменшити потужність бомби вдвічі з огляду на загрозу радіаційного забруднення.
Утім, вибух все одно зачепив житлові райони СРСР — будівлі в одному з північних військових містечок, розташованого за 50 км від епіцентру, були повністю знищені. Також вибух спричинив наслідки, аналогічні землетрусу з магнітудою 5 балів, на тисячі кілометрів навколо — з будівель зривало дахи та виносило шибки.
За даними «Росатому», вибух не призвів до жодних шкідливих наслідків для довкілля, проте норвезька газета The Barents Observer зазначає, що вибух, який було видно в усій Скандинавії, все ж спричинив радіаційне забруднення — порівняно невисоке, зважаючи на розмір бомби і спосіб її підриву.
У 1994 році вийшло інтерв’ю з оператором, який знімав вибух. За його словами, «було схоже, що він всмокче в себе всю Землю».
«Видовище було фантастичним, нереальним, надприродним», — сказав він.
До сьогодні підрив «цар-бомби» є найбільшим в історії людства ядерним випробуванням.
- Північна Корея не згорнула свою ядерну програму і продовжує розробляти ядерну зброю. Низка держав, спираючись на дані розвідки, вважають, що КНДР створила мініатюрні ядерні боєголовки, якими можна озброїти балістичні ракети. Американський телеканал CNN оприлюднив супутникові знімки раніше невідомого заводу в КНДР, який продовжує працювати і, найімовірніше, виготовляє ядерні боєголовки.
- Торік в Архангельській області, на військовому полігоні в одній із частин ВМФ стався вибух. Унаслідок події загинули семеро осіб: пʼятеро працівників «Росатому» і двоє з Міноборони РФ. За словами науковця Джеффрі Льюїса з Інституту міжнародних досліджень Мідлбері, аварія могла статися під час випробувань крилатої ракети з ядерною установкою, про яку торік говорив президент Росії Володимир Путін.
- Пресслужба Росгідромету за результатами дослідження стану радіаційного фону в Сєвєродвінську в день вибуху повідомила, що доза гамма-випромінювання була перевищена у 4—16 разів. Лікарів Архангельської обласної лікарні в Росії не попередили, що після вибуху ракети в Сєвєродвінську до них відправили заражених радіацією пацієнтів.
- Військові експерти припускають, що вибух ракети на території полігону може означати створення Росією «зброї Судного дня», яка може бути використана в ядерній війні. Розвідка США повідомила, що причиною вибуху стала спроба підняти загублену ракету з ядерним зарядом з дна моря.