МЗС Швеції пояснило призупинку передачі Україні винищувачів Gripen
- Автор:
- Костя Андрейковець
- Дата:
Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем пояснив призупинку передачі Україні винищувачів тим, що Україна сама дійшла висновку, що мати одночасно дві системи винищувачів — і F-16, і Saab JAS 39 Gripen — забагато і складно з точки зору управління.
Про це він розповів в інтервʼю «Голосу Америки».
«Ми повинні розуміти, що Україні була надана можливість отримати винищувачі F-16, яких, звичайно, більше в сім’ї НАТО. Зрештою, більше країн мають F-16, ніж винищувачі Gripen. Це не має нічого спільного з рішенням шведського уряду. Таке рішення було ухвалене через те, що Україна дійшла висновку, що мати одночасно дві системи винищувачів — і F-16, і Gripen — надто багато. Адже ми говоримо про системи. Це не лише отримати літаки і підготувати пілотів. Це складні системи, і впроваджувати дві з них одночасно було б занадто складно», — сказав Більстрем.
Він зауважив, що Швеція відкрита для майбутньої передачі Gripen Україні, коли програма F-16 буде достатньо розгорнутою. «Знову ж таки, це справа України, а не уряду Швеції», — додав Більстрем.
- Українські пілоти почали ознайомче навчання на шведських винищувачах 19 серпня 2023 року. Тоді президент Володимир Зеленський зазначив, що Україна та Швеція вже обговорили майбутні кроки для поставок Gripen.
- У вересні міністр оборони Швеції Пол Йонсон оголосив, що українські пілоти пройшли базову підготовку JAS 39 Gripen, а наземний персонал — інструктаж. Йонсон казав, що досвід тренувань пілотів мав стати основою для розмірковувань, чи потрібні Україні літаки Gripen.
- Наприкінці травня 2024 року Швеція поставила на паузу передачу Україні Gripen. Йонсон казав, що про це просили союзники, оскільки уся увага зосереджена на інтеграції в Повітряні сили ЗСУ винищувачів F-16.
- Після цього, 31 травня, Україна і Швеція підписали безпекову угоду. У ній прописана перспектива передачі ЗСУ Gripen, включно з відповідним навчанням.