Палата представників США проголосувала за військову допомогу Україні на майже $61 мільярд
- Автор:
- Костя Андрейковець
- Дата:
Палата представників США проголосувала за військову допомогу Україні на майже $61 мільярд до кінця вересня 2025 року.
Законопроєкт № 8035 підтримали 311 представників, а саме — демократи дали 210 голосів за, республіканці — 101 голос. Тепер законопроєкт має схвалити Сенат США, який голосуватиме сьогодні. У Сенаті раніше сказали, що підтримають законопроєкт. Після цього його має підписати президент США Джо Байден.
Законопроєкт передбачає $13,8 мільярда на закупівлю озброєнь та обладнання, ще $13,4 мільярда для заміни та ремонту вже переданої Україні зброї, а також для навчання українських військових. Ще $23,2 мільярда — на поповнення американських збройових запасів.
При цьому в документі окремо міститься заклик до президента США в найкоротший термін передати Україні далекобійні ракети ATACMS. Президент буде вирішувати сам — у законопроєкті міститься застереження, що лідер держави може не ухвалювати таке рішення, якщо вважає, що воно нашкодить національній безпеці США.
Реакція України
Премʼєр-міністр Денис Шмигаль вже заявив, що пакет означатиме більше зброї для України, зокрема далекобійної та систем ППО, посилення макрофінансової стійкості, включно з фінансуванням найпріоритетніших бюджетних видатків, а також продовження швидкого відновлення, насамперед критичної інфраструктури.
Президент Володимир Зеленський подякував за це рішення конгресменам.
«Демократія і свобода завжди матимуть значення у світі й ніколи не зазнають поразки, доки Америка допомагатиме їх захищати. Життєво важливий законопроєкт про допомогу США, ухвалений сьогодні Палатою представників, допоможе запобігти розповзанню війни, збереже тисячі й тисячі життів і зробить обидва наші народи сильнішими. Справедливий мир і безпека можуть бути досягнуті лише завдяки силі», — написав він у Х.
Що далі?
19 квітня 2024 року речниця Білого дому Жан-Пʼєр заявила, що США одразу надішлють Україні зброю, щойно допомогу схвалять. Politico із посиланням на американських посадовців пише, що в першому пакеті можуть бути боєприпаси до артилерії та ППО. Наскільки великим буде перший транш — остаточно ще не вирішено.
- Військова допомога США для України вичерпалася ще наприкінці 2023 року. Торік у жовтні Джо Байден подав до Конгресу запит на виділення $106 мільярдів, із яких понад $61 мільярд передбачається для України, здебільшого для закупівлі зброї у США. Решта коштів передбачалася для Ізраїлю, допомоги Азійсько-Тихоокеанському регіону, гуманітарних заходів у секторі Гази тощо. Утім, запит не схвалили через політичні суперечки.
- Згодом зʼявився альтернативний законопроєкт про пакет допомоги Україні, Ізраїлю і Тайваню на $95,34 мільярда, з яких $61 мільярд — для України. За нього 13 лютого 2024 року проголосував Сенат США. Обидві палати Конгресу США (Сенат і Палата представників) повинні схвалити закон, перш ніж президент Джо Байден зможе його підписати. Проте Палата представників США оголосила перерву в роботі, не проголосувавши за допомогу Україні.
- 16 квітня 2024 року спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон представив чотири окремі законопроєкти про допомогу Україні, Ізраїлю, Тайваню та про пріоритети національної безпеки.