Швеція навчатиме українських пілотів на винищувачах Jas 39 Gripen
- Автор:
- Ангеліна Шеремет
- Дата:
Wikimedia
Швеція в рамках 12-го пакета допомоги Україні буде навчати пілотів керувати винищувачами Jas 39 Gripen.
Про це уряд Швеції оголосив 16 червня.
Перед Збройними силами Швеції поставили завдання ознайомчого навчання українських пілотів та повʼязаного з ними авіаційного персоналу на JAS 39.
Передісторія полягає в тому, що Збройні сили України робили запит до уряду Швеції, аби оцінити можливість постачання та навчання українських пілотів на Jas 39 Gripen для посилення протиповітряної оборони.
Разом з цим Швеція оголосила про новий пакет підтримки для України, який включає внески до фондів на загальну суму понад $21 мільйон.
Коротко про JAS 39 Gripen
Шведський винищувач JAS 39 Gripen створювався у 1980-х роках під можливий конфлікт з СРСР. Він простий в обслуговуванні, невибагливий до злітно-посадкових смуг, дешевий в експлуатації — і все це не за рахунок бойової ефективності.
Загалом існує три покоління Gripen: A (одномісний)/B (двомісний), C/D та E/F. Всі вони дооснащені сучасними цифровими системами, радарами та навігацією. JAS 39 Gripen має 10 точок підвісу озброєння і здатен нести різноманітні ракети різних класів. Радіус бойової роботи літака досягає 1 300 км. Загальна дальність польоту — 3 250 км.
JAS 39 Gripen дешевші за F-16 і легші в опануванні, проте їх не так багато, і Швеція офіційно не готова поки передавати їх Україні.
- Данія та Нідерланди очолили європейську групу з навчання українських пілотів на F-16. Вони стануть першими країнами, які почнуть готувати українських пілотів до польотів на винищувачах F-16, інші країни приєднаються згодом. Данія пропонує навчати українських пілотів на F-16 на своїй військовій базі.
- 16 травня Британія оголосила про початок роботи міжнародної коаліції країн, які навчатимуть українських пілотів літати на західних винищувачах четвертого покоління, зокрема й на F-16. До коаліції увійшли США, Нідерланди, Бельгія, Данія і Португалія.
- Країни Заходу почали обговорювати поставку Україні не лише літаків F-16, а ще й F-18, пише Politico. Це дозволить збільшити кількість країн, які зможуть забезпечити Україну західною авіацією.