«Мавподактиль». У Китаї знайшли скам’янілості літаючого динозавра, який мав «руки», схожі на людські
- Автор:
- Дмитро Мрачник
- Дата:
Chuang Zhao / Cell
Птерозаври, що жили в мезозойську еру — це перші відомі хордові тварини, здатні до механічного польоту. У Китаї знайшли скам’янілості одного з підвидів цього динозавра і встановили, що він не лише вмів літати, але й мав протиставлений палець кисті на передніх лапах, який допомагав видиратися на дерева та ловити здобич.
Про відкриття йдеться в науковому журналі Current Biology.
Відкритий вид належить до родини птерозаврів Darwinopterus, яка була відкрита у 2010 році в китайській провінції Ляонін — її назвали на честь біолога Чарльза Дарвіна.
Науковці проаналізували будову кисті на скам’янілості та встановили, що ця рептилія — найдавніша з тварин, що має долоні, подібні до людських та мавпячих. Підвид назвали Kunpengopterus antipollicatus, що буквально означає «протиставлений великий палець руки». Неформально його прозвали мавподактилем.
Вважається, що протиставлений великий палець цього птерозавра — результат пристосування до лісистих умов юрського періоду на території сучасного Китаю. Всього на передніх лапах у нього три пальці, один з яких протиставлений, однак механізм будови кисті геть не схожий на той, що у приматів.
Великий палець Kunpengopterus antipollicatus схожий на той, що мають на ногах птахи. Аналіз будови кисті птерозавра говорить про те, що вона мала розвинену хапальну функцію — допомагала рептилії вправно пересуватися по гілках дерев та брати їжу.
Середовище проживання китайських птерозаврів було наближене до субтропічного лісу, де водилися безліч тварин, пристосованих до існування на деревах в умовах вологого, теплого клімату. Саме на них міг полювати птерозавр за допомогою своїх «рук».
Науковці зазначають, що Kunpengopterus antipollicatus, як найдавніша тварина, що має справжній протиставлений палець на «руках», продовжує давати неочікувану інформацію про еволюційну історію птерозаврів.
- Науковці підтвердили теорію вимирання динозаврів унаслідок удару велетенського астероїда. Їм у цьому допоміг космічний пил.
- У Бразилії знайшли скам’янілі залишки незвичного динозавра — він був розміром з курку, мав вражаючу гриву та довгі жорсткі відростки на плечах, схожі на стрічки. Це перші рештки динозавра з ознаками пір’я, знайдені у Південній Америці.
- Динозавр з масивними шпичаками пролежав під землею 110 мільйонів років і зберігся настільки чудово, що вчені змогли дослідити вміст його шлунка та зрозуміти, чим він харчувався.
- Дитинчата тиранозаврів — одних із найбільш хижих і агресивних динозаврів, що жили близько 70 мільйонів років тому, — були завбільшки з середнього собаку, коли робили перші кроки, вилупившись із яєць.