Новини

Венеціанська комісія надала висновок щодо законопроєкту про вихід із конституційної кризи

Автор:
Ангеліна Шеремет
Дата:

Сніжана Хромець / Артем Марков / «Бабель»

Венеціанська комісія оприлюднила нові висновки щодо законопроєктів про конституційну процедуру та Конституційний суд України. Загалом вони позитивні, але є декілька застережень і рекомендацій. Про це йдеться на сайті органу.

Комісія проаналізувала новий законопроєкт про конституційну процедуру (№ 4533) та альтернативний — про порядок розгляду справ і виконання рішень Конституційного суду (№ 4533-1). Ключова мета законопроєкту № 4533 — урегулювати процедурну і процесуальну діяльність КС.

Венеціанська комісія підтримала необхідність врегулювати на рівні закону більшість процедурних питань щодо роботи КСУ, але з можливістю, щоб суд сам ухвалював окремі процедурні акти. До цього все регулював тільки суд. Проте є застереження — щоб суд не зніс нанівець положення про прозору діяльність. Для цього треба прописати в законопроєкті, що всі акти не будуть суперечити законам «Про Конституційний суд України» і «Про конституційну процедуру» (якщо його ухвалять).

Щодо того, аби підвищити кількість суддів (з 10 до 12), яка необхідна для голосування за рішення, Комісія заявляє, що це виправдано, якщо буде тимчасовим — допоки не оновлять склад Конституційного суду.

Також Венеціанська комісія вкрай позитивно оцінила впровадження автоматизованого розподілу справ (до цього це відбувалося фактично вручну, що призводило до маніпуляцій). Це дозволить уникнути політичного впливу на розподіл справ. Проте комісія наголосила, що суспільство повинно мати можливість контролювати цю систему.

Окрім цього, Венеціанська комісія позитивно оцінила додаткові вимоги до мотивування рішень Конституційного суду — суд буде зобовʼязаний відповідати на доводи учасників справ та оцінювати всі аргументи. Наголошується, що це не втручання в незалежність суддів КСУ.

У законопроєкті також передбачений покращений доступ громадян до КС. Зокрема, буде можливість подати скаргу в електронному вигляді та вимагати компенсації за витрати скаржників, які вони понесли під час розгляду їхньої справи у Конституційному суді. Венеціанська комісія все це схвалила.

Також вона підтримала пропозицію чітко визначити межі повноважень Конституційного суду, заборонивши йому визнавати неконституційними закони, які не оскаржили до цього в суді.

Крім цього, Венеційська комісія висловила пропозиції по доопрацюванню проєкту, зокрема щодо:

Також у висновку комісія окремо рекомендувала Конституційному суду проявити стриманість, якщо оскаржать положення нового закону, і надати письмові пропозиції щодо того, як його можна удосконалити.