Разумков не впевнений, що нардепів можна покарати за «Харківські угоди». Але назвав тих, хто «справді» може понести відповідальність
- Автор:
- Вікторія Мартинюк
- Дата:
Палінчак Михайло / УНІАН
Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков не впевнений, що ідею Ради національної безпеки і оборони про притягнення до відповідальності нардепів, які у 2010 році підтримали «Харківські угоди», можна реалізувати в повному обсязі.
Про це він заявив на брифінгу, повідомляє «Українська правда».
«Я добре памʼятаю Конституцію. Стаття 80 говорить, що, на щастя чи на жаль, народні депутати не несуть відповідальність за свої дії та голосування у стінах Верховної Ради. Навіть сьогодні, коли знята депутатська недоторканність, індемнітет залишається. […] Тому я не впевнений, що в повному обсязі та ідея, яка була озвучена, може бути реалізована. Але подивимося: суд є суд», — зазначив Разумков.
Разом з тим він вважає, що інші учасники цього процесу, які, зокрема, готували матеріали щодо «Харківських угод», можуть понести покарання.
«Якщо ми говоримо про інших учасників цього процесу — хто готував ці матеріали, хто пропонував розглянути це питання у стінах Ради, це вже інший аспект. І ті, хто були залучені до цього процесу, вони справді можуть понести покарання, якщо вони діяли не в інтересах України, тим паче якщо вони діяли в інтересах іншої держави», — заявив спікер парламенту.
Нагадаємо, що 11 березня 2021 року секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що СБУ доручили перевірити ратифікацію угоди щодо перебування Чорноморського флоту РФ на території України — «Харківських угод» — і всіх 236 депутатів, які за неї проголосували. Згодом в СБУ повідомили про початок цієї перевірки.
«Харківські угоди»
21 квітня 2010 року в Харкові тодішні президенти України та Росії Віктор Янукович та Дмитро Медведєв підписали угоду про продовження на 25 років перебування Чорноморського флоту Російської Федерації в Севастополі. Україна на це погодилась в обмін на зменшення ціни російського газу (знижка у вигляді анулювання митних зборів). При цьому угода фактично не надавала жодного зниження ціни на газ.
Раніше в Генпрокуратурі України наголошували, що Росія спочатку штучно створювала та накопичувала борг України за постачання природного газу, а потім на його погашення фактично безоплатно розташовувала свій флот на території України. Через «Харківські угоди» збільшилась кількість військових Росії на території України, хоча треба було зменшувати їхню кількість і взагалі виводити із Севастополя.
Надалі ці військові Чорноморського флоту разом з іншими російськими військовими вторглися на територію Криму, що призвело до окупації півострова, яка триває з 20 лютого 2014 року. Унаслідок захоплення обʼєктів держвласності Україна зазнала збитків на 1 трильйон 80 мільярдів 352 мільйони гривень.