Новини

У Новій Зеландії зловили акул, що світяться. Науковці висунули теорію, навіщо їм така здатність

Автор:
Дмитро Мрачник
Дата:

asobi tsuchiya / Flickr

Дослідники акул у Новій Зеландії виявили трьох глибоководних родичів цих риб, що світяться в темряві, при чому одна з них — найбільша з усіх люмінесцентних хордових тварин. Про це повідомляє The Guardian.

Біолюмінесценція — це здатність до світіння через хімічні реакції в живих організмах, поширена в мешканців океанів, однак уперше задокументована у представників чорних, ліхтарних чорночеревних і ліхтарних південних акул.

Цих трьох акул знайшли під час дослідження риб на східному узбережжі Нової Зеландії рік тому. Відтепер чорна акула, що виростає до 180 см, вважається найбільшою хребетною твариною, здатною до світіння.

Науковці з Бельгії та Нової Зеландії вважають, що їхнє відкриття має значні наслідки для розуміння життя глибоко під водою — у найменш дослідженій екосистемі нашої планети.

Чорна акула

frontiersin.org

Усі три види акул живуть у «сірій зоні» океанів — між 200 і 1 000 м глибини, нижче за яку сонячне світло не пробивається. Через це хижаки, що пропливають під акулами, можуть добре бачити їхні темні плями на тлі світлої поверхні. Імовірно, світіння в підчерев’ї акул дозволяє їм злитися зі світлим тлом.

У випадку з чорною акулою, що не має природних ворогів, люмінесценція допомагає освітити дно в пошуках їжі або ж закамуфлюватися перед нападом на жертву. Світло продукує візерунок, що покриває тіло риби аж до спинного плавця.

Ліхтарна чорночеревна акула

frontiersin.org

Висновки дослідників ще буде потрібно довести, проте вже зараз вони зазначають, що наявність люмінесцентних організмів у темних глибинах Світового океану підтверджує важливість такої здатності.