Роботу марсохода Perseverance забезпечує застарілий процесор родом із дев’яностих. Це пояснюється умовами марсіанської атмосфери
- Автор:
- Дмитро Мрачник
- Дата:
JPL-Caltech / NASA
Марсохід Perseverance — найбільш просунутий апарат з усіх, що висаджувалися на Червоній планеті. Однак ним керує одноядерний процесор PowerPC 750 з тактовою частотою 233MHz — такий самий, як в одного з найбільш відомих комп’ютерів Apple — iMac Bondi blue 1998 року. Цей же процесор з кінця дев’яностих NASA використовувало й для марсохода Curiosity.
Про це пише The Verge.
Такий старий процесор може здатися комусь сміттям, однак NASA, що могло б використати щось із десятиядерних новинок з тактовою частотою понад 5GHz, обрало PowerPC 750 не просто так. Насправді нові чипи на кшталт Intel Core i9-10900K просто не відповідають умовам роботи апарата на цій планеті.
Атмосфера Марсу значно гірше захищена від шкідливого випромінювання та заряджених частинок, ніж атмосфера Землі. Чутлива електроніка сучасних процесорів легко може вийти з ладу — і чим просунутішим є чип, тим більше шансів, що щось піде не так.
Також на відстані понад 200 млн км NASA ніяк не зможе поміняти процесор, якщо від вийде з ладу. Саме через ці умови Perseverance має два комп’ютерні модулі, що керують марсоходом — робочий і запасний. Третій модуль відповідає за обробку зображень.
Насправді чип PowerPC 750 трохи відмінний від того, що встановлений у старих комп’ютерах iMac. Технічно це RAD750 — варіант процесора, захищений від радіації, який коштує близько $200 тисяч. Цей чип широко використовують в космічній галузі — він забезпечує роботу супутників, космічних телескопів та інших апаратів.
Процесор може виглядати слабким у порівнянні з тими, що встановлені на сучасних смартфонах чи ігрових ПК, однак NASA називає його значно більш потужним, ніж чипи на попередніх марсоходах. Він має вдесятеро вищу тактову частоту й 2GB флеш-пам’яті.
Отже, чип, що за своїми характеристиками повторює процесор кінця дев’яностих, вже бував на Марсі, але Perseverance привіз із собою і першопроходців. Так, гелікоптер Ingenuity, що літатиме автономно від марсохода, керується операційною системою Linux, яку Червона планета ще не бачила.
- Ровер Perseverance стартував із Землі на ракеті-носії Atlas V у кінці липня 2020 року і сів на Марсі у кратері Джезеро 18 лютого 2021 року. Після посадки він зробив кілька фотографій і записав звук. 22 лютого в NASA показали відео посадки Perseverance. Виявилося, що на парашуті ровера було секретне повідомлення, яке розгадали користувачі Reddit.
- Протягом дворічної місії Perseverance вивчатиме поверхню Марсу, шукатиме ознаки життя і збиратиме зразки ґрунту.