Україна просить Боснію і Герцеговину повернути «сімейну» ікону, подаровану Лаврову
- Автор:
- Костя Андрейковець
- Дата:
СРНА
Міністерство закордонних справ України звернулося до Боснії і Герцеговини з проханням невідкладно повернути ікону святого Миколая, яку подарували 14 грудня міністру закордонних справ РФ Сергію Лаврову.
Про це розповів речник українського МЗС Ігор Ніколенко, передають «ВВС Україна» і «Лівий берег».
За його словами, МЗС у співпраці з Міністерством культури, Генпрокуратурою, Нацполіцією із залученням Інтерполу просять повернути 300-річну ікону українського походження для детальних експертиз. «Для встановлення обставин, часу і осіб, причетних до вилучення і переміщення ікони з території України», — сказав дипломат.
Українська сторона в цьому питанні готова співпрацювати зі слідчими органами БіГ.
Ніколенко зазначив, що офіс сербського члена президії Боснії і Герцеговини Мілорада Додіка, який дарував ікону Лаврову, повідомив посольству України, що вона нібито «перебувала у володінні сімʼї з Республіки Сербської» і є «сімейною іконою». Однак ніяких підтверджуючих документів надано не було.
Раніше боснійські ЗМІ писали, що українська ікона була вивезена з окупованого Луганська і потрапила на Балкани через сербських добровольців, які співпрацювали з проросійськими бойовиками. Її вивіз через Росію голова організації ветеранів Республіки Сербської Душко Вукотич у травні 2018 року.
- Лаврову Додік подарував українську ікону 14 грудня під час зустрічі. Члени президії Боснії і Герцеговини від хорватів і від боснійських мусульман відмовилися зустрітися з Лавровим. Вони звинуватили його у неповазі до країни.
- На звороті ікони виявилася печатка Українського комісаріату освіти від 1920 року. Подарунок Лаврову спричинив дипломатичний скандал. Посольство України в БіГ направило ноту уряду в Сараєво з вимогою зʼясувати, яким чином ікона з Луганська опинилася в країні, а в Росії заявили, що повернуть ікону, щоб зʼясувати її походження через Інтерпол.
- 25 грудня ікона повернулася в Боснію і Герцеговину. Прокуратура БіГ вже відкрила справу через це, а опозиція вимагає відставки сербського представника в президії. Мінкульт України зʼясував, що на іконі стоїть печатка одеського музею.