Новини

Астрономи виявили одне з джерел загадкових сигналів з космосу. Це не позаземна цивілізація

Автор:
Дмитро Мрачник
Дата:

ESO/L. Calçada

Понад десять років астрономи билися над загадкою випадково відкритих швидких радіоімпульсів — потужних і короткотривалих сплесків з далеких галактик. На тлі кількох наукових теорій про походження цього явища часто припускали, що до нього можуть бути причетні позаземні цивілізації.

Про це повідомляє The Guardian.

13 років тому група астрономів під керівництвом Данкена Лорімера з Університету Західної Вірджинії переглядала результати досліджень 64-метрового телескопа «Паркс» у Австралії. Один зі студентів групи виявив незвичний радіосигнал, який мав високу потужність, тривав долю секунди та походив з точки на відстані 3 млрд світлових років від Землі.

Астрономічна спільнота назвала це надзвичайно рідкісне явище «сплеском Лорімера» . Пізніше виявили ще кілька подібних сплесків, і з 2016 року їх почали цілеспрямовано шукати.

Нарешті в цьому році астрономи виявили одне з джерел цих потужних радіосигналів — ним виявився невеликий, але сильно намагнічений об’єкт, народжений на «попелищі» наднової зірки — магнітар, нейтронна зірка, що знаходиться в нашій галактиці. Цей об’єкт, який перебуває на відстані 30 тис. світових років від нас, вже назвали найпотужнішим джерелом радіоімпульсів у Чумацькому Шляху.

28 квітня телескоп канадського Університету Макгілла зафіксував радіоімпульс довжиною в мілісекунду з ділянки галактики, в якій знаходиться магнітар. Інший телескоп підтвердив спалах рентгенівського випромінювання з тієї ж точки.

Шанси виявити джерело «сплесків Лорімера» в нашій галактиці астрономи оцінювали всього в 10%, тому цьогорічне відкриття стало шокуючим сюрпризом. Магнітар викинув у радіохвилі стільки енергії за частку секунди, скільки Сонце викидає за пів хвилини.

Астрономи зазначають, що встановили лише одне з джерел таких імпульсів, тоді як їх може бути декілька. Проте їм вдалося зробити крок у розв’язанні цієї загадки. Головним питанням залишається те, яким чином магнітару вдається викинути такі інтенсивні спалахи випромінювання.

Одна з теорій говорить, що це наслідок «зоретрусу», який розриває поверхню нейтронної зірки та випускає великі об’єми енергії. Потім ці спалахи стикаються з частинками речовин у космосі, що призводить до утворення інтенсивних ударних хвиль та магнітного поля, які разом збивають електрони та формують радіохвилі.

Данкен Лорімер, який не брав участі в останньому дослідженні, назвав відкриття «неймовірно важливим доробком», який показав, що магнітари є одним із джерел швидких радіоімпульсів.

«Ще тоді ми думали про магнітари, але я був більш схильний до теорії одиноразового джерела, такого як злиття нейтронних зірок», — сказав астроном.