«Мовою буде прикриватися». В Одесі звільнили вчительку, яка принижувала школярку за відповідь українською
- Автор:
- Вікторія Мартинюк
- Дата:
Roman Mager / Unsplash
В Одесі з гімназії № 4 звільнили учительку малювання, яка принижувала школярку за відповідь на уроці українською мовою. Про це повідомила директорка міського департаменту освіти і науки Олена Буйневич у Facebook.
Вона назвала поведінку вчителя «беззаперечно несумісною» з роботою у школі. Тому директор гімназії ухвалив рішення звільнити її за ст. 441 — «вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку, несумісного з продовженням роботи».
Буйневич попросила вибачення у школярки та її батьків. «А нам, вчителям, хочу побажати не закривати серце від почуттів вихованців . Такий тон, тиск і зміст сказаного назавжди позбавляють дитячої довіри і любові», — сказала вона.
На інцидент відреагував і уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, наголосивши, що такі вчителі не мають жодного права обіймати посади. «Жахливий інцидент, який стався в гімназії № 4 Одеси, [...] — це відповідь на запитання, яку насправді мову намагаються утискати та яка потребує державного захисту в Україні. [...] Нагадую, що відповідно до законів України «Про освіту» і «Про забезпечення функціонування української мови як державної» мовою навчального процесу є і буде українська», — наголосив Кремінь.
Він звернувся до Міністерства освіти і науки з вимогою провести роз’яснювальну роботу з усіма навчальними закладами, щоб «попередити та не допустити подібних випадків утиску». «Вважаю, що будь-які прояви дискримінації людини, зокрема за мовною ознакою, мають бути покараними», — зазначив він.
Про що йдеться?
Минулого тижні у групі «Батьки SOS» у Facebook поширили аудіозапис уроку малювання у одеській гімназії № 4. Учениця, яка забула вдома альбом для малювання, сказала про це вчительці українською мовою. Викладачка у відповідь розлютилася і накричала на дитину, сказавши, що та «вважає себе вищою за інших», бо розмовляє українською.
«Бачите, що у нас коїться. Вона розмовляє українською мовою, так виходить, що вона вища за нас. Альбом не принесла, малюнки не принесла, а права качає. І мовою буде прикриватися тут мені», — сказала вчителька.
- За даними опитання, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи», 77% українців вважають, що більшість предметів у школах треба викладати українською мовою.
- У липні стало відомо, що законопроєкт депутата «Слуги народу» Максима Бужанського, який пропонував повернути у школи навчання російською мовою, не розглядатимуть на четвертій сесії Верховної Ради, оскільки він втратив актуальність. Законопроєкт Бужанського критикувала група народних депутатів зі «Слуги народу». Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закликав нардепів зняти проєкт з розгляду.