Король Бельгії «висловив жаль» ДР Конго через колонізацію країни, але від вибачень утримався
- Автор:
- Олег Панфілович
- Дата:
Mark Renders / Getty Images
Король Бельгії на тлі антирасистських протестів висловив Демократичній Республіці Конго «глибокий жаль» через «страждання і приниження», яких народ ДР Конго зазнав за часи колонізації Бельгією.
Про це пише CNN.
У 60-ту річницю незалежності ДР Конго король Бельгії Філіпп написав листа президенту Феліксу Антуану Цішекеді Циломбо, в якому визнав, що «для подальшого зміцнення звʼязків і розвитку ще більш плідної дружби країни повинні мати можливість говорити про довгу спільну історію з усією правдою».
«Наша історія складається із спільних досягнень, але також мала й болісні епізоди. У період Вільної держави Конго були вчинені акти насильства та жорстокості, які дотепер обтяжують нашу колективну памʼять», — написав король.
Зазначається, що попри «висловлення жалю», бельгійський король не перепросив за свого предка — короля Леопольда II, який володів Вільною державою Конго між 1885 та 1908 роками і жорстоко правив її народом. Історики підрахували, що за правління Леопольда загинули приблизно 10 мільйонів жителів країни.
На тлі антирасистських протестів у світі на початку червня парламент Бельгії схвалив розслідування дій урядів країни за колоніальних часів. Парламент також мусить визначити, що робити зі статуями короля Леопольда ІІ, одну з яких в Антверпені вже демонтували.
- Протести у США, а згодом і в усьому світі спалахнули наприкінці травня після появи відео, на якому поліцейський душив коліном беззбройного афроамериканця Джорджа Флойда. Флойд помер, а експертиза підтвердила, що причиною його смерті стали дії правоохоронця. Проти всіх причетних поліцейських висунули звинувачення в убивстві, а Дерека Шовена заарештували.
- У Річмонді, штат Вірджинія, протестувальники повалили пам’ятник першовідкривачу Америки Христофору Колумбу, на якого покладають відповідальність за геноцид американського корінного населення.
- У Нью-Йорку вирішили демонтувати памʼятник 26-му президенту США Теодору Рузвельту, який стоїть біля входу в Американський музей природознавства (Мангеттен). Монумент зображує Рузвельта верхи на коні, а по боках пішки йдуть індіанець і темношкірий.
- У середині червня влада Лондону замурувала памʼятник Вінстону Черчиллю напередодні антирасистських акцій протесту.